REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akredytywa – wykorzystanie i księgowanie

Mateusz Nalbert
Akredytywa – wykorzystanie i księgowanie
Akredytywa – wykorzystanie i księgowanie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z form rozliczeń bezgotówkowych jest list kredytowy (ang. latter of credit), popularnie znany pod nazwą akredytywa. Instrument ten działa na zasadzie „zamrożenia” pieniędzy na poczet przyszłego zobowiązania. Nie jest ona przymusową formą rozliczeń i prawo do domagania się jej otwarcia przez kontrahenta ma wierzyciel. Chociaż transakcja dotyczy tylko kupującego i sprzedającego to w takiej formie rozliczeń uczestniczą poza kontrahentami jeszcze banki, bank dłużnika i bank wierzyciela.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Autopromocja

Jak otworzyć akredytywę?

Procedury związane z otwarciem akredytywy zostały uregulowane przez Międzynarodową Izbę Handlową i są jednolite na całym świecie. W Polsce opisuje ją Ustawa o prawie bankowym rozdział 6. Dokument listu kredytowego powinien zawierać takie elementy jak dane osoby upoważnionej do wykorzystania akredytywy, datę, walutę, cenę jednostkową towaru, ostateczny termin wygaśnięcia akredytywy jak również dokumenty które należy przedłożyć. Gotowe wnioski można znaleźć w oddziałach lub na stronach internetowych większości banków.

Cztery proste kroki otwarcia akredytywy:

  1. Polecenie otwarcia akredytywy dla banku dłużnika.
  2. Bank dłużnika przekazuje bankowi beneficjenta środki pieniężne z zastrzeżeniem jakie warunki muszą zostać spełnione żeby je wykorzystać.
  3. Wierzyciel przedstawia swojemu bankowi stosowne dokumenty o wywiązaniu się ze swojej części umowy.
  4. Bank dłużnika zawiadamia swojego klienta o wykorzystaniu akredytywy przez kontrahenta a co za tym idzie o pomniejszeniu jego środków na koncie.

Kiedy warto stosować akredytywę?

 List kredytowy  jest szczególnie polecany nie tylko w przypadku transakcji zagranicznych, ale również krajowych takich jak nowi, niesprawdzeni kontrahenci, jak również  stali bądź incydentalni u których zachodzi podejrzenie niewypłacalności bądź też zwłoka z należną zapłatą.

Plusy i minusy akredytywy

Niewątpliwie atutem takiej formy rozliczenia są już wspomniane jednolite procedury na całym świecie. Kolejną korzyścią dla obu stron uczestniczących w transakcji jest różnorodność form akredytywy do wyboru ze względu na formę transakcji. Następnym plusem jest to, że jest ona stosunkowo łatwa do przeprowadzenia. List kredytowy  beneficjentowi daje pewność, że po wywiązaniu się ze swojej części umowy otrzyma on swoją należność, minusem dla niego  jest to, że to on ponosi koszty związane z otwarciem i realizacją akredytywy. Dłużnika chroni przed wypłaceniem pieniędzy za niezrealizowaną dostawą, niestety nie daje gwarancji, że owa dostawa dojdzie do skutku. Niestety dla otwarcia akredytywy potrzebne jest trochę więcej czasu niż dla zwykłej transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akredytywa w ujęciu księgowym - przykład

Firma kupuje od swojego kontrahenta towar o wartości 10000zł (towary ewidencjonuje się w cenach sprzedaży netto), a całość faktury opodatkowana jest stawką  VAT 23%. Koszt akredytywy wyniósł 250 zł.

Sprzedający w trakcie transakcji

kwota

Dt

Ct

10000

towary

2300

Vat należny

12300

Rozrachunki z odbiorcami

250

Koszty finansowe

Rachunek bieżący

Monitor Księgowego – prenumerata

Sprzedający po wykorzystaniu akredytywy

kwota

Dt

Ct

12300

Rachunek bieżący

Rozrachunki z odbiorcami

Kupujący krok po kroku

  1. Otrzymano fakturę na sumę 12300 zł

Dt

Ct

Odrębny rachunek akredytywy

Rachunek bieżący

  1. Otrzymano towar od kontrahenta (ewidencja według rzeczywistej ceny zakupu) 10000 zł

Dt

Ct

towary

Rozliczenie zakupu

  1. Wypłacenie przez bank należności kontrahentowi po przedłożeniu dokumentów 12300 zł.

Dt

Ct

Rozrachunki z dostawcami

Konto bankowe- akredytywa

Przy rozrachunkach z odbiorcami zagranicznymi należy pamiętać o  konieczności zapisów w księgach w walucie polskiej i w języku polskim zgodnie z Ustawą o rachunkowości!

Podsumowanie

Na podstawie przedstawionego powyżej przykładu można zauważyć, że w mało uciążliwy sposób można zabezpieczyć się przed nieuczciwym dłużnikiem , niestety ponosząc dodatkowe koszty i tracąc trochę więcej czasu na np. pójście do banku aby przedłożyć stosowne dokumenty. I chociaż akredytywa ma na celu głównie ochronę dłużnika to daje korzyści obu stroną i warto ją zastosować nie tylko przy transakcjach zagranicznych. Oczywiście mając stałych kontrahentów z którymi nigdy nie było problemów z wypłacalnością naszych należności polecane jest pominięcie tej formy rozliczenia aby nie narażać firmy na dodatkowe koszty a naszego kontrahenta na stracenie czasu na dodatkowych formalnościach.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA