| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Leasing zwrotny – opłacalność i rozliczanie

Leasing zwrotny – opłacalność i rozliczanie

Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania działalności firmy – poza kredytem. Najczęściej jednak kojarzymy go ze sposobem na pozyskanie nowych maszyn, czy też poszerzenie floty samochodowej przedsiębiorstwa. To jednak nie wszystko. Szczególną formą leasingu bowiem jest leasing zwrotny, w przypadku którego umowę leasingu poprzedza umowa sprzedaży. Czym jest? Kiedy warto z niego skorzystać? O jakich aspektach podatkowych warto pamiętać?

Korzystający jest jednocześnie dostawcą

Podstawową różnicą między klasycznie rozumianym leasingiem a tym zwrotnym jest fakt, że korzystający jest równocześnie dostawcą. Co to konkretnie oznacza? Tyle, że w ramach transakcji leasingobiorca odsprzedaje swój majątek (najczęściej nieruchomość, ale w praktyce każdy majątek trwały, który podlega amortyzacji) leasingodawcy, a następnie zawiera z nim umowę leasingową na tenże majątek, biorąc go w użytkowanie na określony czas. W praktyce zatem leasingobiorca zamienia prawo własności do swojego majątku w prawo do jego użytkowania po cenie będącej odzwierciedleniem jego wartości rynkowej.

Leasing zwrotny może przyjąć charakter zarówno leasingu kapitałowego, jak i operacyjnego – w zależności od indywidualnych potrzeb biznesowych.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Komu się to opłaca?

Leasing zwrotny zazwyczaj ma na celu uwolnienie zamrożonych środków finansowych firmy i zwiększenie aktywów obrotowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców:

  • dysponujących środkami trwałymi (maszynami, nieruchomościami, pojazdami etc.) o wysokiej wartości rynkowej, którzy nie chcą się ich wyzbywać.
  • w trudnej sytuacji, którzy szukają dodatkowych pieniędzy tak, by uchronić się od długów, jak i by poczynić nowe inwestycje,
  • którzy nie chcą lub nie mają możliwości pozbyć się majątku firmy – przy leasingu zwrotnym mogą z niego nadal korzystać zgodnie z warunkami podpisanej umowy,
  • pragnących zwiększyć płynność finansową i wzmocnić swoją pozycję na rynku.

Leasing zwrotny jest niezwykle często stosowany m.in. w branży nieruchomości – szacuje się, że zdecydowana większość transakcji, które zawierane są na kredyt oparte są właśnie o tę formę finansową.  Skorzystać z niej można jednak w niemal każdej dziedzinie biznesu – leasing zwrotny opłacać się może tak małym firmom, jak i największym korporacjom.

Na czym polega leasing zwrotny i jak go wykazać w księgach

Jak rozliczać leasing zwrotny?

Leasing zwrotny, tak jak każda inna forma leasingu, niesie ze sobą korzyści podatkowe. Sposób ujęcia go w księgach jednak uzależniony jest od jego typu. Jak bowiem wspomnieliśmy na początku, leasing zwrotny może przyjąć formę finansowego lub operacyjnego.

W przypadku leasingu operacyjnego majątek podlegający umowy jest zaliczany do aktywów leasingodawcy. Oznacza to on może odliczyć sobie koszty jego amortyzacji. Leasingobiorca zaś może wliczyć w swoje koszty uzyskania przychodu raty leasingowe, do których nalicza się podatek VAT, jak i opłata wstępna. Należy podkreślić również, że w tym przypadku strata bądź zysk, który powstaje w wyniku sprzedaży majątku należy ująć w księgach podatkowych:

  • gdy ustalony koszt sprzedaży jest niższy od cen rynkowych – jako rozliczenia międzyokresowe przychodów bądź kosztów,
  • gdy sprzedaż nastąpiła po cenie rynkowej – jako zysk bądź strata bieżącego okresu.

W przypadku leasingu finansowego, który zalicza majątek będący przedmiotem umowy w poczet aktywów leasingobiorców cena sprzedaży nie ma znaczenia. Kluczowa jest wielkość zysku, bądź też straty na sprzedaży. Kwotę tę należy rozliczyć w trakcie trwania leasingu, korygując wartość przedmiotu leasingu o zyski bądź straty.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podkreślić warto, że w przypadku leasingu finansowego, leasingobiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z amortyzacją przedmiotu leasingu, ale jak chodzi o raty leasingowe – odliczeniu podlega jedynie cześć odsetkowa. Przy tej formie leasingobiorca jest zobowiązany do jednorazowego opłacenia podatku VAT z góry.

Podatki 2015 - komplet

Piotr Barchan, Menedżer ds. projektów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych, www.cafefinance.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK