REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto inwestować w fundusze obligacji?

Czy warto inwestować w fundusze obligacji? / Fot. Fotolia
Czy warto inwestować w fundusze obligacji? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu inwestorów uważa, że fundusze obligacji skarbowych są bezpieczną inwestycją. Wszystko jednak wskazuje na to, że hossa na funduszach dłużnych dobiega końca. Zakończył się cykl obniżek stóp procentowych i wciąż pojawiają się nowe informacje zwiastujące kres dobrego zwrotu z inwestycji.

Problem w tym, że ceny papierów dłużnych emitowanych przez Państwo mogą nie tylko rosnąć, ale i spadać. Przekonali się o tym choćby inwestorzy, którzy w IV kwartale 2012 roku wypełnili swoje portfele tego rodzaju produktami – wtedy do funduszy obligacji denominowanych w złotym napłynęło aż 13,4 mld PLN.

Autopromocja

Czas pokazał, że był to świetny wskaźnik „kontrariański”. Trwająca od początku 2011 roku hossa na polskich papierach dłużnych została przerwana pokaźną korektą w 2013 roku, kiedy to ceny papierów zaczęły spadać. Od czerwca 2013 roku do lutego 2014 roku, inwestorzy uciekając z funduszy obligacji, wypłacili z nich o 3,6 mld zł więcej niż wpłacili.

Emisja obligacji a VAT

Od ponad 12 miesięcy trwa jednak powrót do „bezpiecznych” funduszy dłużnych. Czy słusznie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy przypomnieć, co generuje wynik inwestycyjny na papierach dłużnych. Są to trzy czynniki:

- wysokość kuponu, jaką inwestor otrzymuje od emitenta (oprocentowanie obligacji);

- zysk z reinwestycji otrzymanego kuponu (tu kluczowe znaczenie ma poziom obecnych i przyszłych stóp);

- zmiana ceny papieru dłużnego (wypadkowa sił podaży i popytu).

Polecamy: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Sytuacja na rynku obligacji i stóp procentowych wskazuje, że należy rozpocząć usuwanie obligacji skarbowych i funduszy dłużnych z portfela. Przede wszystkim dlatego, że zbliżają się podwyżki stóp.

Przypomnijmy: w 2012 roku stopa zwrotu funduszy obligacji skarbowych sięgnęła ponad 10 proc. W 2013 roku wyniosła już tylko około 1 proc. Różnica wzięła się stąd, że w 2012 roku Rada Polityki Pieniężnej – organ ustalający stopy procentowe w Polsce – zainicjowała cykl obniżek stóp procentowych. Tym samym, oczekiwania inwestorów odnośnie poziomu, do jakiego może spaść stopa referencyjna, zostały mocno rozbuchane. Wtedy krzywa stóp procentowych odwróciła się, czego efektem był wzrost wartości obligacji skarbowych. W 2013 roku RPP zahamowała obniżki, a to poskutkowało korektą wycen długu. Do kontynuacji zniżek RPP wróciła w 2014 roku, a wraz z tą decyzją wrócił dobry czas dla obligacji.

Jaka jest obecna sytuacja? RPP w marcu obniżyła stopę referencyjną do poziomu 1,50 proc. i poinformowała, że zakończyła cykl obniżek stóp procentowych z uwagi na dobrą sytuację gospodarczą kraju. Krzywa krótkoterminowych stóp terminowych rośnie, co potwierdzają zmieniające się perspektywy i podejście inwestorów do długu skarbowego.

RPP nie ma już argumentów do dalszych obniżek stóp procentowych. Nie ma więc powodów, by obligacje skarbowe zyskiwały na wartości. Wraz ze wzrostem stóp, otrzymane kupony i zyski z reinwestycji będą spadać i nie wystarczą prawdopodobnie na pokrycie strat wynikających ze spadku cen papierów.

Czy emisja obligacji podlega PCC

Warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się z aktywami funduszy dłużnych denominowanych w złotym. wg danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, saldo napływu środków do funduszy obligacji skarbowych w marcu 2015 roku spadło poniżej zera (-40 mln zł) po raz pierwszy od lutego 2014 roku (-435 mln zł). – mówią dane Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Warto więc uważnie obserwować nadchodzące miesiące, ponieważ wartość odpływającego kapitału powinna znacząco rosnąć. Jeśli tak się będzie działo, oznaczać to będzie, że inwestorzy instytucjonalni zaczęli wycofywać swój kapitał z funduszy obligacji.

Inwestorzy, którzy lokują środki na rynku długu za pośrednictwem funduszy powinni pamiętać, że ich działalność podlega regulacjom. W pewnych okolicznościach może okazać się, że zarządzający nie może sprzedać papierów trzymanych w portfelu ze względu na obowiązujące limity zaangażowania. Oznacza to, że inwestor może mieć problem ze sprzedażą jednostek uczestnictwa funduszu dłużnego wtedy, gdy zacznie się bessa na rynku długu.

Kinga Stachowiak, Prezes Zarządu Portal Skarbiec.biz S.A.

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA