REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktoring - definicja, rodzaje, korzyści dla małych i średnich firm

Faktoring - definicja, rodzaje, korzyści dla małych i średnich firm
Faktoring - definicja, rodzaje, korzyści dla małych i średnich firm
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Usługi faktoringowe są obecne na polskim rynku od blisko 20 lat. Początkowo korzystały z nich głównie przedsiębiorstwa generujące duże obroty i wystawiające wiele faktur. Rozwojowi rynku towarzyszy pojawienie się firm faktoringowych spoza sektora bankowego, które udzielają finansowania bez względu na branżę, czas prowadzenia działalności czy też jej skalę.

Sektor MSP powoli odkrywa zalety faktoringu

Usługi faktoringowe są obecne na polskim rynku od blisko 20 lat. Początkowo korzystały z nich głównie przedsiębiorstwa generujące duże obroty i wystawiające wiele faktur. Rozwojowi rynku towarzyszy pojawienie się firm faktoringowych spoza sektora bankowego, które udzielają finansowania bez względu na branżę, czas prowadzenia działalności czy też jej skalę.

Autopromocja

Mimo to wielu mniejszych przedsiębiorców nadal sądzi, że wielkość sprzedaży czy ilość kontrahentów nie spełniają kryteriów stawianych przez firmy faktoringowe i często nawet nie próbuje skorzystać z tej formy finansowania. Tymczasem w branży zaszły istotne zmiany. Obecnie do finansowania można oddać nawet jedną fakturę. Pojawiło się także wiele nowych rodzajów faktoringu, dzięki czemu również małe i średnie przedsiębiorstwa mogą dobrać usługę odpowiednią do specyfiki swojej działalności czy też konkretnej sytuacji biznesowej.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Jak to działa?

Faktoring, w największym uproszczeniu, polega na zamianie faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Przedsiębiorca realizuje zamówienie, wystawia fakturę i przesyła ją do firmy faktoringowej. Firma faktoringowa – faktor, przekazuje mu pełną lub częściową zapłatę w ciągu 24 godzin. Nabywca dokonuje zapłaty do faktora zgodnie z terminem płatności (np. po 60 dniach). Dzięki temu przedsiębiorstwo, która które korzysta z faktoringu może zaoferować swoim kontrahentom długie terminy płatności, a zarazem uniknąć oczekiwania na środki finansowe do dnia wymagalności faktur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Schemat działania faktoringu

Różne rodzaje faktoringu

Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z faktoringu płatnik faktury musi wyrazić zgodę na przeniesienie praw do wierzytelności na rzecz faktora. Co jednak w sytuacji, gdy płatnik nie akceptuje cesji? Rozwiązaniem jest faktoring niejawny. Od standardowej usługi faktoringu różni się tym, że płatnik nie jest informowany o faktoringu i dokonuje spłaty należności do dostawcy, a nie do firmy faktoringowej.

Dużą popularnością cieszy się faktoring niepełny, który odpowiada na potrzeby większości firm sprzedających swoje produkty lub usługi z wydłużonym terminem płatności. Niewątpliwymi zaletami tej usługi są niższe opłaty, szybsze przyznanie finansowania oraz zminimalizowane wymogi dotyczące zabezpieczeń transakcji. Ten rodzaj faktoringu jest najbardziej odpowiedni dla firm, które mają stałych i godnych zaufania kontrahentów, ponieważ ryzyko niewypłacalności płatnika pozostaje po stronie wystawiającego fakturę.

Ciekawą formą faktoringu jest tzw. faktoring odwrotny. Odwrotny, gdyż faktury do finansowania przekazuje nie dostawca, ale odbiorca towarów lub usług. Faktor płaci za faktury w terminie ustalonym przez strony transakcji. Odbiorca natomiast spłaca swoje zobowiązania wobec faktora w dogodnym dla siebie czasie. W niektórych przypadkach uregulowanie należności przed terminem płatności pozwala skorzystać ze skonta – zniżki za szybszą płatność. Uzyskana w ten sposób kwota może pokryć wydatki związane z korzystaniem z tej formy finansowania.

Z badań przeprowadzonych przez EFL Skaner MSP wynika, że zaledwie 6 proc. firm należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw skorzystało w 2014 roku z faktoringu. A przecież wiele z nich niejednokrotnie znalazło się w sytuacji braku środków na zapłatę należnych podatków czy wynagrodzeń, ponieważ musieli czekać na uregulowanie zobowiązań przez swoich kontrahentów.

- Firmy poszukujące finansowania zazwyczaj w pierwszej kolejności starają się o kredyt obrotowy w banku. Instytucja ta bada zdolność kredytową przedsiębiorstwa, na którą wpływa bardzo wiele czynników. Zdarza się, że po takiej analizie bank uznaje, że firma nie ma zdolności kredytowej. Taka sytuacja nie dyskwalifikuje przedsiębiorcy w zakresie udzielenia finansowania w formie faktoringu. Brak zdolności kredytowej nie jest przeszkodą. W tym przypadku oceniane są inne kryteria np.: liczba faktur przestawionych do faktoringu, wiarygodność płatnicza odbiorców czy ich liczba – mówi Katarzyna Sokoła, członek zarządu, INDOS SA.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA