REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne dla placówek medycznych 2016-2020

Fundusze unijne dla placówek medycznych 2016-2020
Fundusze unijne dla placówek medycznych 2016-2020

REKLAMA

REKLAMA

Służba zdrowia, w szczególności szpitale i przychodnie zdrowia mogą starać się w najbliższych pięciu latach o istotne finansowanie swojej działalności z funduszy UE. Na dotacje z funduszy unijnych mogą liczyć zwłaszcza projekty modernizacyjne.

Zastrzyku finansowego mogą się spodziewać wszelkiego typu inicjacje w obszarze innowacyjnych programów profilaktycznych czy zdrowotnych. Przypuszcza się, że duża część funduszy zostanie przekazana na adaptację rozwiązań informatycznych dla placówek zdrowotnych tak, min. w celu wdrożenia elektronicznego procesu obsługi pacjenta.

Autopromocja

Źródłami finansowania są krajowe i regionalne programy operacyjne. Szpitale ponadregionalne wraz z kooperującymi stacjami diagnostycznymi, a także jednostkami państwowego ratownictwa medycznego – mogą otrzymać dotacje z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działania 9.1. i 9.2 w ramach którego alokacja wynosi 468,3 mln EUR.

Wsparcie będzie dotyczyło przede wszystkim dwóch obszarów:

  • wsparcie infrastruktury szpitali ponadregionalnych i współpracujących z nimi jednostek diagnostycznych w zakresie chorób ,,aktywności zawodowej" oraz opieki nad matką i dzieckiem,
  • wsparcie infrastruktury systemu państwowego ratownictwa medycznego.

Monitor Księgowego – prenumerata

Środki przeznaczono też na wdrażanie i rozwój programów profilaktycznych. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, czyli kolejny krajowy program finansujący min. branżę medyczną – dysponuje na ten cel pulą 300 mln EUR. Kwota ta pozwoli także pozyskać fundusze działania organizacyjne usprawniające dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotacje dla podmiotów medycznych zostały rozdysponowane również na poszczególne województwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Koordynacją tego procesu zajmują się poszczególne Urzędy Marszałkowskie, Dofinansowanie można otrzymać na trzy obszary: inwestycje w prace remontowo-budowlane wraz ze sprzętem medycznym, programy służące profilaktyce zdrowia, a także rozwój tzw. e-zdrowia.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Inwestycje w modernizację jednostek służby zdrowia objęte dofinansowaniem to przede wszystkim prace nad rozbudową dotychczasowej infrastruktury i jej dostosowanie do potrzeb samodzielnego użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Zakup odpowiedniego oprogramowania, sprzętu, wdrożenie rozwiązań informatycznych – to działania, które również podlegają wsparciu finansowemu.

Niezmiernie istotne jest to, że wszelkie przedsięwzięcia z katalogu ochrony zdrowia inicjowane w obszarze regionalnym muszą być zgodne z dokumentem Policy paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Oznacza to, że pomoc w omawianym zakresie otrzymają regionalne podmioty udzielające świadczenia zdrowotne w zakresie zwalczania chorób przyczyniających się do dezaktywizacji zawodowej lub istotnych z punktu widzenia aspektów demograficznych – placówki specjalizujące się w ginekologii, położnictwie, neonatologii, pediatrii, geriatrii, opiece długoterminowej, a także opiece paliatywnej i hospicjalnej. Konkursy na inwestycje w zakresie infrastruktury medycznej zostaną rozpisane w najbliższym czasie. Jeszcze w ubiegłym roku w kilku województwach rozpoczęły się nabory konkursowe na programy profilaktyczne i rozwój usług zdrowotnych. Dla przykładu na Dolnym Śląsku 29 grudnia ogłoszony został konkurs w ramach działań 8.7.A. na wdrożenie programów profilaktycznych, w którego skład wchodzą również szeroko rozumiane kampanie sprzyjające zgłaszaniu się na badania profilaktyczne. W województwie opolskim zostały ogłoszone dwa konkursy w ramach działania 7.4 Wydłużanie aktywności zawodowej oraz działania 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych. W tym samym czasie ogłoszono nabory w województwie wielkopolskim – w ramach poddziałania 6.6.1 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne oraz 7.2.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Pozostałe rejony Polski na pomoc w tym zakresie będą mogły liczyć najprawdopodobniej w tym roku roku.

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Jakościowych zmian możemy oczekiwać również w przedsięwzięciach związanych z tzw. e-zdrowiem. Jest to jednoznaczne z wyraźnym postawieniem przez UE na rozwój informatyzacji służby zdrowia. Zrealizowane programy usprawnią usługi on-line, m.in. rejestrację wizyt, otrzymanie e-skierowań, dostęp do e-recept czy elektroniczny wgląd do zgromadzonej wcześniej dokumentacji medycznej pacjenta.

Przypuszcza się, że programy finansowane przez UE zagwarantują interoperacyjność systemów teleinformatycznych między placówkami ochrony zdrowia i regionalnymi platformami informacyjnymi, a nawet Systemem Informacji Medycznej platformy krajowej. Województwa pomorskie i podlaskie w ramach programu zainicjują dla pacjentów innowacyjne działania – w obszarze telediagnostyki, telekomunikacji i telerehabilitacji. Konkursy na e-usługi w tym kwartale planowane są tylko na Podkarpaciu. Prognozuje się, że w pozostałych rejonach takie same konkursy zostaną rozpisane już w 2016 roku.


„Pracownicy jednostek medycznych mogą także liczyć na dofinansowanie szkoleń w ramach Działania 5.4 Programu Operacyjnego Edukacja i Rozwój - dodaje Szymon Gawryszczak z Agencji Rozwoju Innowacji. Do pozyskiwania finansowania zarówno na inwestycje jak i na tzw. projekty „miękkie” , niezależnie od terminu rozpoczęcia naboru warto zacząć przygotowywać się już teraz. Dobrze przygotowany i przemyślany projekt posiadający wymaganą dokumentację ma duże szanse na otrzymanie dofinansowania-przekonuje Gawryszczak.

Katarzyna Sapa, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Innowacji S.A.

Robert Gazda, Manager ds. Sprzedaży Impel Business Solutions

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA