REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia

Dofinansowania dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia /Fot. Fotolia
Dofinansowania dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program Operacyjny Polska Wschodnia obejmuje swym zasięgiem województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. O dofinansowanie w ramach tego programu mogą ubiegać się konsorcja składające się z co najmniej trzech przedsiębiorców. Dofinansowaniu podlegają projekty dotyczące inwestycji początkowej i prowadzące do stworzenia innowacyjnych produktów sieciowych.

Program Operacyjny Polska Wschodnia

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs na wybór projektów do dofinansowania w ramach poddziałania 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Autopromocja

Program Polska Wschodnia to dodatkowy instrument wsparcia finansowego dla 5 województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, który jest uzupełnieniem i wzmocnieniem działań prowadzonych w ramach regionalnych i krajowych programów na lata 2014-2020. Celem Programu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej.

O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie konsorcja składające się z co najmniej 3 przedsiębiorców, gdzie każdy z nich jest MSP prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru.

Rodzaje projektów podlegających dofinansowaniu

Dofinansowaniu będą podlegały projekty w zakresie tworzenia i rozwoju innowacyjnych produktów sieciowych w obszarach wpisujących się w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji wspólnych dla co najmniej dwóch województw Polski Wschodniej. Jako wspólne regionalne inteligentne specjalizacje można zaliczyć m.in. ekoinnowacje, budownictwo ekologiczne, odnawialne źródła energii, produkcja maszyn dla rolnictwa.

Dofinansowaniu będą podlegały projekty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. realizowane na terytorium co najmniej jednego województwa makroregionu Polski Wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie), co oznacza, że całość projektu jest realizowana na tym terytorium oraz
  2. dotyczące inwestycji początkowej i prowadzące do stworzenia innowacyjnych, przynajmniej na poziomie kraju, produktów sieciowych.

Produkt sieciowy to gotowa do sprzedaży oferta skupiająca nie więcej niż trzy główne atrakcje, miejsca, obiekty i usługi funkcjonujące jako jedna spójna koncepcja, posiadająca wspólny wyróżnik (markę) produktu. Główne atrakcje/elementy pakietu/składowe projektu muszą być zlokalizowane w maksymalnie 3 miejscowościach.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Każdy projekt powinien obejmować łącznie:

  1. inwestycje w spójną infrastrukturę produktów sieciowych;
  2. rozwój aplikacji i usług opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych;
  3. opracowanie i wdrożenie jednolitych standardów funkcjonowania i promocji produktu, w tym zakup usług o charakterze szkoleniowo-warsztatowym.

Katalog kosztów kwalifikowalnych:

  • oprogramowanie
  • sprzęt informatyczny
  • budynek
  • grunt (ziemia)
  • licencje 
  • nieruchomość
  • podwykonawstwo 
  • promocja i reklama 
  • roboty i materiały budowlane 
  • środki trwałe 
  • usługi 
  • usługi zewnętrzne 
  • wartości niematerialne i prawne 
  • wieczyste użytkowanie gruntów

Konkurs podzielony jest na etapy. Etap konkursu obejmuje: nabór wniosków w okresach miesięcznych, a następnie ich ocenę oraz opublikowanie listy projektów, które spełniły kryteria wyboru projektów z wyróżnieniem projektów wybranych do dofinansowania.

Nr etapu Data rozpoczęcia naboru wniosków w ramach etapu Data zakończenia naboru wniosków w ramach etapu
1 09.05.2017 r. 31.05.2017 r.
2 01.06.2017 r. 31.07.2017 r.
3 01.07.2017 r. 31.07.2017 r.
4 01.08.2017 r. 31.08.2017 r.

Wymagane jest, aby minimalny udział finansowy we wkładzie własnym w ramach kosztów kwalifikowanych projektu wynosił 30% w przypadku Lidera konsorcjum oraz 1% dla każdego z pozostałych członków konsorcjum. Ponadto co najmniej 1 MŚP z 3 ponoszących najwyższe wydatki w ramach projektu to podmiot, który nie jest powiązany z pozostałą dwójką.

Zobacz także: Moja firma


Poziom dofinansowania:

  • pomoc na realizację inwestycji początkowej – do 70% kosztów kwalifikowanych zgodnie z mapą pomocy regionalnej;
  • pomoc na usługi doradcze – do 50% kosztów kwalifikowanych;
  • pomoc szkoleniowa – do 70% kosztów kwalifikowanych w zależności od wielkości przedsiębiorstwa;
  • pomoc de minimis – do 70% kosztów kwalifikowanych;

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 10 000 000 PLN.

Ponadto, zwracamy uwagę, że warunki ogłoszonego konkursu zostały uproszczone w porównaniu do poprzednich naborów. Zmniejszenie wartości minimalnej projektu z 20 mln PLN do 10 mln PLN oraz zmniejszenie wymaganej ilości konsorcjantów to znaczne ułatwienie dla Wnioskodawców. Dotychczas ogłoszone konkursy nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, w ramach dwóch naborów z łącznym budżetem 640 mln PLN, zostały złożone 23 projekty, z czego tylko 4 zostały wybrane do dofinansowania na kwotę 161 695 615,24 PLN.

W ramach aktualnie ogłoszonego naboru, który odbędzie się w terminie od 9 maja 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r., przewidziany budżet to 430 mln PLN.

Innym równie atrakcyjnym konkursem planowanym do ogłoszenia w kwietniu 2017 r. w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia jest konkurs 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP.

Dofinansowanie skierowane jest dla przedsiębiorstw z sektora MŚP będących członkami powiązań kooperacyjnych na projekty mające na celu stworzenie innowacyjnych (na poziomie kraju) produktów poprzez wdrożenie (własnych lub nabytych) wyników prac B+R. Przewidziany budżet w ramach konkursu to 135 mln PLN.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z możliwości jakie daje Program Polska Wschodnia w celu umacniania swojej pozycji na rynku poprzez wprowadzanie innowacyjnych produktów/usług.

Autor: Karolina Superson, Starszy konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA