| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Fundator zapłaci roczny PIT za bezpłatne korzystanie z majątku fundacji

Fundator zapłaci roczny PIT za bezpłatne korzystanie z majątku fundacji

U fundatora, który bezpłatnie korzysta z majątku fundacji, powstaje przychód z innych źródeł, który należy opodatkować w rocznym PIT.

Izba Skarbowa w Warszawie wyjaśniła, jak należy rozliczyć podatkowo bezpłatne korzystanie z majątku. W analizowanym przypadku podatnik postanowił przekazać swój majątek na rzecz fundacji, którą planuje założyć. Fundator będzie uprawniony do dożywotniego bezpłatnego użytkowania majątku przekazanego na fundusz założycielski.

Według warszawskiej izby skarbowej, w opisanym przypadku mamy do czynienia z przychodem z nieodpłatnych świadczeń, z tytułu bezpłatnego użytkowania majątku przekazanego na rzecz fundacji określonym w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dzięki dożywotniemu bezpłatnemu użytkowaniu majątku po stronie podatnika dojdzie do przysporzenia majątku, gdyż inny podmiot będzie ponosił za niego koszty finansowe, a tym samym podatnik nie będzie musiał uszczuplać własnego majątku osobistego.

Izba skarbowa podkreśliła także, że świadczeniodawca, w sytuacji dożywotniego bezpłatnego użytkowania majątku przez podatnika, nie będzie zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Będzie natomiast musiał sporządzać informację PIT-8C o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Z kolei podatnik po zakończeniu roku podatkowego będzie zobowiązany złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym powinien uwzględnić kwotę przychodu wynikającą z informacji PIT-8C, i opodatkować ją łącznie z innymi dochodami.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 marca 2010 r. (nr IPPB2/415-10/10-4/AS).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza - Bezpiecznie i pewnie prowadzimy do celu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »