| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Fundacja nie musi informować o swoim funduszu statutowym

Fundacja nie musi informować o swoim funduszu statutowym

Czy fundacje są zobowiązane do umieszczenia na swoim papierze firmowym informacji o numerze REGON, NIP, KRS i wysokości swojego funduszu statutowego?

Fundacje nie mają takiego obowiązku.
 
Fundacja to nie jest spółka prawa handlowego, gdzie informacja o wysokości kapitału zakładowego czy inne informacje identyfikujące przedsiębiorstwo mają istotne znaczenie z punktu widzenia zabezpieczenia interesów kontrahentów. Wysokość kapitału założycielskiego świadczy poniekąd też o sile spółki, co - jak wiadomo - nie pozostaje bez wpływu na jej pozycję na rynku. Celem spółki jest zarabianie pieniędzy, tak by można było wypłacić zyski udziałowcom (akcjonariuszom).
Natomiast fundacja w żadnym razie nie może być traktowana jak zwykłe przedsiębiorstwo handlowe czy produkcyjne. Fundacje nie działają w sferze biznesu, ale dobroczynności. Celem fundacji nie jest wchodzenie w interesy z kontrahentami, ale działalność społecznie użyteczna. Z reguły działalność ta polega na zbieraniu pieniędzy (a nie ich zarabianiu w celu przekazania zysków fundatorowi), tak by można było zebrane środki przekazać na cele określone statutem.
Może się jednak zdarzyć, że fundacja będzie udziałowcem (akcjonariuszem) spółki. W takim przypadku spółkę będą obowiązywały przepisy dotyczące ujawniania danych, takich jak wysokość kapitału zakładowego, rejestr itp., tak jak wszystkie inne spółki. Zgodnie z art. 206 § 1 k.s.h. pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki powinny zawierać:
• firmę spółki, jej siedzibę i adres,
• oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki, oraz numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru,
• numer identyfikacji podatkowej (NIP),
• wysokość kapitału zakładowego.
 
Analogiczny przepis obowiązuje w przypadku spółki akcyjnej.
To, że fundacja byłaby np. jedynym właścicielem udziałów (akcji), nie ma żadnego znaczenia. Przepisy k.s.h. dotyczące ujawniania danych w pismach składanych przez spółki obowiązują bez względu na to, kto i w jakich proporcjach jest właścicielem udziałów (akcji).
Ewa Nowak
PODSTAWA PRAWNA:
• ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Autor:

Zdjęcia


HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we wsp&oacute;łpracy ze Zrzeszeniem Prawnik&oacute;w Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie. <br /> <br /> <br />

Zostań ekspertem Infor.pl »