| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Organizacja programów artystycznych - wolna od VAT

Organizacja programów artystycznych - wolna od VAT

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym działalność w zakresie kultury. W ramach tej działalności świadczymy usługi polegające na organizowaniu programów artystycznych oraz koncertów. Imprezy te organizowane są przez zakłady pracy lub instytucje publiczne, my jesteśmy współorganizatorem programu artystycznego lub koncertu, będącego elementem określonej imprezy. Poza tym koszt imprezy ponosi jej główny organizator. Według jakiej stawki VAT należy opodatkować opłaty za świadczenie takich usług?


Usługi związane z kulturą i funkcjonowaniem obiektów kulturalnych zwolnione są od podatku VAT. Opodatkowaniu podlegają jedynie określone, przewidziane przepisami, czynności, np. wstęp na imprezy kulturalne.

Usługi związane z kulturą objęte grupowaniem PKWiU 92 korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od VAT (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Zostały one wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy, zawierającego wykaz usług zwolnionych od VAT. Jednak niektóre usługi z tego grupowania zostały wyłączone ze wspomnianego zwolnienia. Chodzi tu m.in. o usługi:

• wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),

• związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),

• świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12).

Ponadto pod poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymienione zostały usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy (ex 92.3 PKWiU):

• w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 93.31.2),

• związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),

• świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12).

Oznacza to, że usługi te są opodatkowane stawką VAT w wysokości 7%.

Z pytania wynika, że stowarzyszenie jest jedynie współorganizatorem imprez artystycznych. Wykonywane czynności stanowią element całego programu realizowanego przez zamawiającego usługę. Organizator ponosi dodatkowe koszty organizacji całej imprezy, zatem opłata pobierana przez stowarzyszenie nie jest opłatą za wstęp na imprezę.

Oznacza to, że w tym przypadku usługi świadczone przez stowarzyszenie będą korzystały ze zwolnienia od VAT.

Adam Pawłowski

Podstawa prawna:

• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »