| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Przedstawiciel stowarzyszenia nie musi być jego członkiem

Przedstawiciel stowarzyszenia nie musi być jego członkiem

Chcemy założyć zwykłe stowarzyszenie, tzn. takie, którego nie trzeba rejestrować w sądzie. Przepisy mówią, że w takim przypadku trzeba ustanowić przedstawiciela reprezentującego nasze stowarzyszenie. Czy takim przedstawicielem musi być wyłącznie osoba z naszego grona, czyli członków stowarzyszenia, czy może to być ktoś, kto nie należy do założycieli, ale w momencie ustanowienia go przedstawicielem stanie się członkiem stowarzyszenia?


Przedstawicielem tzw. stowarzyszenia zwykłego może być zarówno osoba będąca członkiem założycielem, jak i osoba spoza grona założycieli. Fakt ustanowienia przedstawicielem osoby pochodzącej spoza grona członków stowarzyszenia nie powoduje konieczności przyjęcia takiej osoby w poczet członków, choć oczywiście jest to prawnie dozwolone.

Ustawa o stowarzyszeniach (uos) przewiduje dwa rodzaje stowarzyszeń. Pierwszy rodzaj to stowarzyszenia, które wymagają rejestracji w KRS. Drugi rodzaj to tzw. stowarzyszenia zwykłe, których procedura tworzenia jest znacznie uproszczona, a przede wszystkim nie jest wymagana ich rejestracja w sądzie.

Stowarzyszenia zwykłe mogą być tworzone na podstawie przepisu art. 40 ust. 1 i 2 uos. Do założenia takiego stowarzyszenia wystarczają trzy osoby, które uchwalą regulamin działalności, określając w szczególności nazwę stowarzyszenia, cel, teren i środki działania, siedzibę, a także ustanowią przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie.

Przepisy nie wymagają, by przedstawicielem w takim przypadku była osoba będąca członkiem założycielem, mowa jest ogólnie o przedstawicielu. Może to więc być też osoba, która w chwili ustanowienia jej przedstawicielem nie jest i nie musi także w przyszłości stać się członkiem stowarzyszenia.

Iwona Lubka

Podstawa prawna:

• ustawa z 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach - j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 766

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

IESE Business School

Informacje o IESE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »