| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Przedstawiciel stowarzyszenia nie musi być jego członkiem

Przedstawiciel stowarzyszenia nie musi być jego członkiem

Chcemy założyć zwykłe stowarzyszenie, tzn. takie, którego nie trzeba rejestrować w sądzie. Przepisy mówią, że w takim przypadku trzeba ustanowić przedstawiciela reprezentującego nasze stowarzyszenie. Czy takim przedstawicielem musi być wyłącznie osoba z naszego grona, czyli członków stowarzyszenia, czy może to być ktoś, kto nie należy do założycieli, ale w momencie ustanowienia go przedstawicielem stanie się członkiem stowarzyszenia?


Przedstawicielem tzw. stowarzyszenia zwykłego może być zarówno osoba będąca członkiem założycielem, jak i osoba spoza grona założycieli. Fakt ustanowienia przedstawicielem osoby pochodzącej spoza grona członków stowarzyszenia nie powoduje konieczności przyjęcia takiej osoby w poczet członków, choć oczywiście jest to prawnie dozwolone.

Ustawa o stowarzyszeniach (uos) przewiduje dwa rodzaje stowarzyszeń. Pierwszy rodzaj to stowarzyszenia, które wymagają rejestracji w KRS. Drugi rodzaj to tzw. stowarzyszenia zwykłe, których procedura tworzenia jest znacznie uproszczona, a przede wszystkim nie jest wymagana ich rejestracja w sądzie.

Stowarzyszenia zwykłe mogą być tworzone na podstawie przepisu art. 40 ust. 1 i 2 uos. Do założenia takiego stowarzyszenia wystarczają trzy osoby, które uchwalą regulamin działalności, określając w szczególności nazwę stowarzyszenia, cel, teren i środki działania, siedzibę, a także ustanowią przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie.

Przepisy nie wymagają, by przedstawicielem w takim przypadku była osoba będąca członkiem założycielem, mowa jest ogólnie o przedstawicielu. Może to więc być też osoba, która w chwili ustanowienia jej przedstawicielem nie jest i nie musi także w przyszłości stać się członkiem stowarzyszenia.

Iwona Lubka

Podstawa prawna:

• ustawa z 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach - j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 766

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK