| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Podstawą rozliczeń za podróż służbową statut lub umowa

Podstawą rozliczeń za podróż służbową statut lub umowa

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym działalność kulturalną. Chcemy wysłać dwoje naszych członków niebędących pracownikami stowarzyszenia na festiwal filmowy w związku z realizowanym przez nich projektem.


Ponieważ mamy ograniczone środki, postanowiliśmy zwrócić następujące koszty:

• diety za dni trwania festiwalu, uczestnicy nie otrzymają wyżywienia,

• koszty podróży samochodem prywatnym członka stowarzyszenia,

• koszty noclegów w wysokości 25% obowiązującego limitu, przy czym podróżujący nie przedstawią rachunków za nocleg,

• koszt akredytacji.

Zwrot tych kosztów odbędzie się na podstawie podjętej uchwały zarządu w wysokości stawek określonych w rozporządzeniach dotyczących podróży służbowych.

Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

Przede wszystkim zakres obowiązków członka stowarzyszenia powinien wynikać ze statutu. I to na jego podstawie należałoby ustalić, do których działań członkowie stowarzyszenia są zobowiązani, a które będą wykonywali np. za zwrotem kosztów.

Przypomnijmy, że statut stowarzyszenia powinien zawierać m.in. sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków (art. 10 ust. 1 pkt 4 Prawa o stowarzyszeniach).

Zatem obowiązki członków stowarzyszenia należy wyraźnie określić w statucie i na jego podstawie załatwiać sprawy między stowarzyszeniem i jego członkami.

Może się jednak zdarzyć, że statut nie będzie zawierał precyzyjnych postanowień dotyczących zakresu obowiązków członków stowarzyszenia, a władze organizacji zdecydują o zwrocie kosztów związanych z realizacją celów statutowych.

Uwaga!

W przypadku braku precyzyjnych ustaleń w statucie co do zakresu obowiązków poszczególnych członków, należałoby zawrzeć umowę, która będzie precyzowała zasady rozliczeń przy realizacji jakichś specjalnych projektów.

Oczywiście ta zasada znajdzie zastosowanie także w przypadku opisanym w pytaniu.

Przy czym należy pamiętać, że część zwróconych wydatków będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wolne od podatku są bowiem diety i inne należności za czas podróży służbowej osoby niebędącej pracownikiem do wysokości świadczeń z tego tytułu, które przysługują pracownikowi (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof). Zwolnienie to ma zastosowanie, jeśli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone przez osobę, która je otrzymuje, do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione m.in. w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw (art. 21 ust. 13 pkt 2 updof).

Do wspomnianych należności należą diety oraz zwrot kosztów:

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »