| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Wydatki na nagrodę nie zmniejszą podstawy opodatkowania

Wydatki na nagrodę nie zmniejszą podstawy opodatkowania

Stowarzyszenie uzyskuje dochody również ze statutowej działalności odpłatnej oraz z działalności gospodarczej. Czy nagroda przyznana pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę wyłącznie w zakresie działalności statutowej nieodpłatnej jest kosztem uzyskania przychodu?


W przypadku pracownika wykonującego wyłącznie pracę w zakresie działalności statutowej zwolnionej od podatku wydatki na nagrodę dla niego są kosztem uzyskania przychodu ze źródeł zwolnionych od podatku. W związku z tym koszt ten nie może zmniejszać podstawy opodatkowania z działalności gospodarczej lub statutowej działalności odpłatnej.

Zgodnie z art. 105 Kodeksu pracy pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań, mogą być przyznawane nagrody.

Na podstawie art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1 updof za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. A zatem nagrody dla pracownika wykonującego wyłącznie pracę w zakresie działalności statutowej zwolnionej od podatku będą kosztem uzyskania przychodu. Koszt ten będzie dotyczył jednak działalności zwolnionej od podatku. Nie będzie zatem zaliczany do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 3 pkt 3 updop przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochody są zwolnione od podatku.

Krzysztof Wieluński

Podstawa prawna:

• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 180, poz. 1495

• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1378

• ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »