| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Kiedy zapłacone odsetki będą opodatkowane

Kiedy zapłacone odsetki będą opodatkowane

Stowarzyszenie zapłaciło odsetki na rzecz gminy za nieterminowe oddanie niewykorzystanej dotacji. Czy od środków przeznaczonych na zapłacenie odsetek należy odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych?


Trudno uznać wspomniane w pytaniu odsetki za przeznaczone na cele statutowe stowarzyszenia - w związku z tym środki na zapłatę tych odsetek podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jak wiadomo, zwolnieniem od podatku dochodowego objęto dochody podatników, których celem statutowym jest określona w ustawie działalność - i to w części przeznaczonej na wymienione w niej cele (art. 17 ust. 1 pkt 4 updop).

W związku z tym wolna od podatku będzie jedynie kwota dochodu odpowiadająca kwocie wydatków na cele statutowe objęte zwolnieniem. Natomiast kwota dochodu stanowiąca równowartość wydatków na cele statutowe niewymienione jako zwolnione - podlega opodatkowaniu. Analogicznie, poniesione wydatki dotyczące celów statutowych objętych zwolnieniem nie będą stanowiły kosztów podatkowych, ponieważ nie zostały poniesione w celu uzyskania przychodu do opodatkowania. W takim przypadku dotyczą bowiem dochodu objętego zwolnieniem. Oznacza to, że równowartość wydatków poniesionych na cele statutowe objęte zwolnieniem należy potraktować jako dochód zwolniony od podatku.

Z pytania wynika, że wspomniane odsetki nie zostały wydatkowane na cele statutowe. Moim zdaniem istotny jest fakt, że konieczność zapłaty tych odsetek jest związana z niewykorzystaniem dotacji otrzymanej na realizację celów statutowych. W związku z tym, że część dotacji nie została wykorzystana na cele statutowe, to tym bardziej trudno uznać, że odsetki dotyczące tej części dotacji zostały wydatkowane na cele statutowe.

Warto też przytoczyć stanowisko jednego z organów podatkowych, który stwierdził: z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że strata spowodowana zawłaszczeniem [wskazanej] kwoty powstała bezpośrednio z winy [skarbnika], co (...) skutkuje tym, że nie może ona stanowić kosztów uzyskania przychodów. (...) Wskazana przez Stowarzyszenie kwota przeznaczona na pokrycie kosztów wynajmu sali w konsekwencji zawłaszczenia nie została przekazana na cele statutowe (...) i w związku z powyższym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (patrz: postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga z 10 maja 2006 r., sygn. 1434/PP/423-2/06/MZ).

Sławomir Liżewski

Podstawa prawna:

• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »