| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Czy pobrane przez stowarzyszenie dodatkowe składki przeznaczone na spłatę zadłużenia podlegają VAT

Czy pobrane przez stowarzyszenie dodatkowe składki przeznaczone na spłatę zadłużenia podlegają VAT

Stowarzyszenie jest podatnikiem VAT. Rozlicza się za okresy miesięczne i prowadzi ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Stowarzyszenie pobrało na koniec miesiąca dodatkowe składki od swoich członków w dobrowolnej kwocie, według uznania każdego członka stowarzyszenia. Zebrana kwota zostaje przeznaczona na spłatę zadłużenia, jakie ma stowarzyszenie w opłatach w urzędzie miasta. Dodatkowe składki księgowane są na osobnym koncie księgowym, a dowodem ich wniesienia jest dowód wpłaty KP. Stowarzyszenie nie ewidencjonuje składek za pomocą kasy rejestrującej. Czy pobrane składki podlegają ewidencji i opodatkowaniu VAT?

WAŻNE!

Wynagrodzenie powinno mieć charakter wzajemny i ekwiwalentny, tzn. powinna istnieć bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść na rzecz świadczącego usługę, a otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonanego świadczenia.

Zatem dodatkowe składki członkowskie nie spełniają dyspozycji obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie mieszczą się także w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, określonych w art. 5 ustawy o VAT. Nie wystąpi także obowiązek ewidencjonowania ich poboru na kasie rejestrującej.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących.

Podsumowując, stwierdzić należy, że dodatkowe składki członkowskie przeznaczone na spłatę zaległości podatkowych stowarzyszenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem nie mieszczą się w katalogu czynności opodatkowanych. Konsekwentnie nie są również sprzedażą na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w związku z czym nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących w zakresie tych składek.

art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 29, art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Magdalena Jabłecka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »