| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Czy pobrane przez stowarzyszenie dodatkowe składki przeznaczone na spłatę zadłużenia podlegają VAT

Czy pobrane przez stowarzyszenie dodatkowe składki przeznaczone na spłatę zadłużenia podlegają VAT

Stowarzyszenie jest podatnikiem VAT. Rozlicza się za okresy miesięczne i prowadzi ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Stowarzyszenie pobrało na koniec miesiąca dodatkowe składki od swoich członków w dobrowolnej kwocie, według uznania każdego członka stowarzyszenia. Zebrana kwota zostaje przeznaczona na spłatę zadłużenia, jakie ma stowarzyszenie w opłatach w urzędzie miasta. Dodatkowe składki księgowane są na osobnym koncie księgowym, a dowodem ich wniesienia jest dowód wpłaty KP. Stowarzyszenie nie ewidencjonuje składek za pomocą kasy rejestrującej. Czy pobrane składki podlegają ewidencji i opodatkowaniu VAT?


RADA

Dodatkowe składki członkowskie przeznaczone prawdopodobnie na spłatę zaległości w opłatach w urzędzie miasta nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie mieszczą się bowiem w katalogu czynności opodatkowanych, wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Konsekwentnie nie są również sprzedażą na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w związku z czym stowarzyszenie nie ma obowiązku prowadzić ewidencji i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących w zakresie tych składek.

UZASADNIENIE

Z pytania ewidentnie wynika, że stowarzyszenie zbiera dodatkowe składki, które z góry są przeznaczone na określony cel - na spłatę zadłużenia w opłatach należnych na rzecz miasta. A więc składki te nie są przeznaczone na nabycie towarów bądź zapłatę za usługi wyświadczone przez innych kontrahentów na rzecz stowarzyszenia. Czy zatem tego rodzaju składki powinny podlegać opodatkowaniu VAT, a tym samym być ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej?

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Podkreślić należy, że odpłatność w tym przypadku oznacza wykonanie usługi za wynagrodzeniem. Czynnikiem decydującym o tym, że mamy do czynienia z wynagrodzeniem za wykonaną usługę, a nie tylko z przekazanym świadczeniem pieniężnym, jest określenie, czy wynagrodzenie było należne z tytułu danego świadczenia, a zatem czy pomiędzy otrzymaną zapłatą a wykonanym świadczeniem (wykonaną usługą) istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym. Oznacza to, że wynagrodzenie powinno mieć charakter wzajemny i ekwiwalentny, tzn. powinna istnieć bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść na rzecz świadczącego usługę, a otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonanego świadczenia.

W celu udzielenia odpowiedzi warto przywołać również definicję obrotu.

Stosownie do art. 29 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »