| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Opodatkowanie wyżywienia zawodników w czasie wyjazdu na zawody

Opodatkowanie wyżywienia zawodników w czasie wyjazdu na zawody

Jesteśmy stowarzyszeniem - klubem sportowym. W ramach działalności statutowej organizujemy wyjazdowe imprezy sportowe. W trakcie wyjazdów zapewniamy uczestnikom imprezy (zawodnikom) wyżywienie. Zawodnicy nie otrzymują diet. Czy świadczenia te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Świadczenie w postaci wyżywienia podczas organizowanych wyjazdów będzie dla uczestników wolne od podatku do wysokości diety przysługującej pracownikom z tytułu odbywanych przez nich podróży służbowych. Nadwyżka ponad ten limit podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i stanowi podstawę naliczania składek ZUS.

Od podatku dochodowego zwolniono m.in. diety i inne należności za czas:

• podróży służbowej pracownika,

podróży osoby niebędącej pracownikiem

- do wysokości należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (art. 21 ust. 1 pkt 16 updof).

Odnoszący się do pracowników limit zwolnień z tytułu odbywanych przez nich podróży służbowych dotyczy więc także osób niezwiązanych z organizacją stosunkiem pracy. Oznacza to, że diety i inne należności związane z podróżą takich osób w ramach działalności statutowej organizacji będą objęte limitami pracowniczymi.

Zasada ta ma też zastosowanie w przypadku, gdy w czasie wyjazdu osoby odbywające podróż - tutaj: zawodnicy - nie otrzymają diet, a zostanie im zapewnione wyżywienie. Oznacza to, że nadwyżka wartości tego świadczenia ponad limit diety będzie podlegała opodatkowaniu i „oskładkowaniu”.

Stanowisko takie potwierdzają też organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 10 września 2004 r. (sygn. ZD/423-237/04) czytamy: „W kwestii dotyczącej wydatków (...) na konsumpcję podczas delegacji służbowych w kwocie przekraczającej dietę z tytułu podróży służbowych pracowników na terenie kraju stwierdza się, iż wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, a także za czas podróży osób niebędących pracownikami, do wysokości należnej pracownikom. Zatem należności za czas podróży (...) z tytułu wyżywienia, wypłacone pracownikom (lub innym osobom) w części przekraczającej ustaloną ustawowo kwotę diety, stanowić będą przychód (...) podlegający opodatkowaniu”.

Podstawy prawne:

• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju - Dz.U. Nr 236, poz. 1990; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1661

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »