| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Opodatkowanie wyżywienia zawodników w czasie wyjazdu na zawody

Opodatkowanie wyżywienia zawodników w czasie wyjazdu na zawody

Jesteśmy stowarzyszeniem - klubem sportowym. W ramach działalności statutowej organizujemy wyjazdowe imprezy sportowe. W trakcie wyjazdów zapewniamy uczestnikom imprezy (zawodnikom) wyżywienie. Zawodnicy nie otrzymują diet. Czy świadczenia te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Świadczenie w postaci wyżywienia podczas organizowanych wyjazdów będzie dla uczestników wolne od podatku do wysokości diety przysługującej pracownikom z tytułu odbywanych przez nich podróży służbowych. Nadwyżka ponad ten limit podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i stanowi podstawę naliczania składek ZUS.

Od podatku dochodowego zwolniono m.in. diety i inne należności za czas:

• podróży służbowej pracownika,

podróży osoby niebędącej pracownikiem

- do wysokości należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (art. 21 ust. 1 pkt 16 updof).

Odnoszący się do pracowników limit zwolnień z tytułu odbywanych przez nich podróży służbowych dotyczy więc także osób niezwiązanych z organizacją stosunkiem pracy. Oznacza to, że diety i inne należności związane z podróżą takich osób w ramach działalności statutowej organizacji będą objęte limitami pracowniczymi.

Zasada ta ma też zastosowanie w przypadku, gdy w czasie wyjazdu osoby odbywające podróż - tutaj: zawodnicy - nie otrzymają diet, a zostanie im zapewnione wyżywienie. Oznacza to, że nadwyżka wartości tego świadczenia ponad limit diety będzie podlegała opodatkowaniu i „oskładkowaniu”.

Stanowisko takie potwierdzają też organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 10 września 2004 r. (sygn. ZD/423-237/04) czytamy: „W kwestii dotyczącej wydatków (...) na konsumpcję podczas delegacji służbowych w kwocie przekraczającej dietę z tytułu podróży służbowych pracowników na terenie kraju stwierdza się, iż wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, a także za czas podróży osób niebędących pracownikami, do wysokości należnej pracownikom. Zatem należności za czas podróży (...) z tytułu wyżywienia, wypłacone pracownikom (lub innym osobom) w części przekraczającej ustaloną ustawowo kwotę diety, stanowić będą przychód (...) podlegający opodatkowaniu”.

Podstawy prawne:

• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju - Dz.U. Nr 236, poz. 1990; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1661

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK