| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Reklamowanie sponsora a działalność statutowa stowarzyszenia

Reklamowanie sponsora a działalność statutowa stowarzyszenia

Czy reklamowanie sponsora (reklamobiorcy) w cyklu imprez sportowych, organizowanych lub w których bierze udział nasz Klub, nie wykracza poza działalność statutową stowarzyszenia kultury fizycznej?

Postanowienie Urzędu Skarbowego w Wieliczce z 20 sierpnia 2007 r. (sygn. OR/423-8/07)

(...) Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

W myśl art. 17 ust. 1b zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie (w przypadku klubu sportowego na działalność statutową w zakresie kultury fizycznej i sportu), w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Przychody podatników podatku dochodowego od osób prawnych są określone w art. 12, 13 i 14 tej ustawy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne. Z przedłożonego statutu Stowarzyszenia wynika, iż zgodnie z § 7 statutu celem Stowarzyszenia jest popularyzacja sportu.

Swoje cele Stowarzyszenie realizuje w szczególności przez:

1) prowadzenie szkolenia sportowego w sekcjach,

2) starty w imprezach organizowanych przez związki sportowe,

3) organizowanie imprez popularyzujących sport zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży,

4) pozyskiwanie bazy sportowej,

5) współpracę ze szkołami oraz różnymi organizacjami sportowymi,

6) szkolenie i doszkalanie kadry trenersko-instruktorskiej oraz młodzieżowych organizatorów i sędziów sportowych,

7) utrzymywanie kontaktów z innymi klubami krajowymi i zagranicznymi,

8) organizowanie letniego i zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży,

9) prowadzenie działalności gospodarczej służącej realizacji zadań X, a w szczególności pozyskiwaniu środków,

10) sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przez członków postanowień niniejszego statutu oraz uchwał i regulaminów.

(...) Po przeanalizowaniu stanu faktycznego opisanego przez Klub oraz zgodnie ze statutem Stowarzyszenia tut. organ podatkowy zauważa, iż jeżeli dochody z reklamy, jak i sponsoringu służące realizacji celów statutowych określonych w § 7 statutu Stowarzyszenia są lub będą wydatkowane na działalność statutową Stowarzyszenia, to Klub będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepisy prawa podatkowego uzależniają bowiem to zwolnienie poprzez tryb warunkowy dotyczący celowości i przeznaczenia (wydatkowania) - przychodów kreujących te dochody - na cele statutowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK