| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Reklamowanie sponsora a działalność statutowa stowarzyszenia

Reklamowanie sponsora a działalność statutowa stowarzyszenia

Czy reklamowanie sponsora (reklamobiorcy) w cyklu imprez sportowych, organizowanych lub w których bierze udział nasz Klub, nie wykracza poza działalność statutową stowarzyszenia kultury fizycznej?

Postanowienie Urzędu Skarbowego w Wieliczce z 20 sierpnia 2007 r. (sygn. OR/423-8/07)

(...) Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

W myśl art. 17 ust. 1b zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie (w przypadku klubu sportowego na działalność statutową w zakresie kultury fizycznej i sportu), w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Przychody podatników podatku dochodowego od osób prawnych są określone w art. 12, 13 i 14 tej ustawy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne. Z przedłożonego statutu Stowarzyszenia wynika, iż zgodnie z § 7 statutu celem Stowarzyszenia jest popularyzacja sportu.

Swoje cele Stowarzyszenie realizuje w szczególności przez:

1) prowadzenie szkolenia sportowego w sekcjach,

2) starty w imprezach organizowanych przez związki sportowe,

3) organizowanie imprez popularyzujących sport zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży,

4) pozyskiwanie bazy sportowej,

5) współpracę ze szkołami oraz różnymi organizacjami sportowymi,

6) szkolenie i doszkalanie kadry trenersko-instruktorskiej oraz młodzieżowych organizatorów i sędziów sportowych,

7) utrzymywanie kontaktów z innymi klubami krajowymi i zagranicznymi,

8) organizowanie letniego i zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży,

9) prowadzenie działalności gospodarczej służącej realizacji zadań X, a w szczególności pozyskiwaniu środków,

10) sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przez członków postanowień niniejszego statutu oraz uchwał i regulaminów.

(...) Po przeanalizowaniu stanu faktycznego opisanego przez Klub oraz zgodnie ze statutem Stowarzyszenia tut. organ podatkowy zauważa, iż jeżeli dochody z reklamy, jak i sponsoringu służące realizacji celów statutowych określonych w § 7 statutu Stowarzyszenia są lub będą wydatkowane na działalność statutową Stowarzyszenia, to Klub będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepisy prawa podatkowego uzależniają bowiem to zwolnienie poprzez tryb warunkowy dotyczący celowości i przeznaczenia (wydatkowania) - przychodów kreujących te dochody - na cele statutowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK