| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Czy wynajem jest działalnością gospodarczą

Czy wynajem jest działalnością gospodarczą

W statucie naszego stowarzyszenia zapisaliśmy możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Naszym dochodem są przede wszystkim składki członkowskie, a w mniejszym stopniu także przekazane nam darowizny. Ostatnio zawarliśmy umowę najmu, na podstawie której wynajmujemy należący do nas parking. Czy w tym przypadku wynajem powinniśmy potraktować jako działalność gospodarczą?


W tej sytuacji wynajem należy potraktować jako prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Z definicji tej wynika więc, że działalność będzie uznana za działalność gospodarczą, jeśli będzie:

1) zarobkowa,

2) wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

W związku z tym usługa polegająca na wynajmie parkingu spełnia warunki do uznania jej za działalność gospodarczą. Stanowisko takie potwierdza też orzecznictwo.

W wyroku z 18 maja 2006 r. (sygn. akt I SA/Gd 462/05) WSA stwierdził, że „profesjonalne wynajmowanie własnych nieruchomości jest taką samą działalnością, jak chociażby produkcja i sprzedaż określonych wyrobów”.

W sentencji tego wyroku słowo „profesjonalne” oznacza, że wynajem jest traktowany przez wynajmującego jako jedno z regularnych źródeł przychodu (np. zaplanowane i ujęte w budżecie).

Wykonywanie tej działalności w celu zarobkowym (czyli w zamian za czynsz), w sposób ciągły (wynajęcie parkingu na dłuższy bądź bezterminowy okres) i zorganizowany (na podstawie umowy najmu), przesądza o zakwalifikowaniu najmu jako działalności gospodarczej.

W praktyce wykształcił się pogląd, że jednorazowy bądź sporadyczny najem nieruchomości przez organizację nie będzie potraktowany jako działalność gospodarcza. I tak można by rozpatrywać np. wynajęcie jakiemuś podmiotowi placu na jeden dzień, w celu umożliwienia obsługi imprezy organizowanej przez ten podmiot. Jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe, to należy pamiętać, że stowarzyszenie - poza ograniczeniami określonymi w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej dotyczącymi koncesji i zezwoleń - ma możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w dowolnym, wybranym przez siebie zakresie. Najistotniejsza jest konieczność przekazania dochodów z działalności gospodarczej na realizację celów statutowych.

Podstawa prawna:

• ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 70, poz. 416

• ustawa z 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach - j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 766

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK