| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Czy wynajem jest działalnością gospodarczą

Czy wynajem jest działalnością gospodarczą

W statucie naszego stowarzyszenia zapisaliśmy możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Naszym dochodem są przede wszystkim składki członkowskie, a w mniejszym stopniu także przekazane nam darowizny. Ostatnio zawarliśmy umowę najmu, na podstawie której wynajmujemy należący do nas parking. Czy w tym przypadku wynajem powinniśmy potraktować jako działalność gospodarczą?


W tej sytuacji wynajem należy potraktować jako prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Z definicji tej wynika więc, że działalność będzie uznana za działalność gospodarczą, jeśli będzie:

1) zarobkowa,

2) wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

W związku z tym usługa polegająca na wynajmie parkingu spełnia warunki do uznania jej za działalność gospodarczą. Stanowisko takie potwierdza też orzecznictwo.

W wyroku z 18 maja 2006 r. (sygn. akt I SA/Gd 462/05) WSA stwierdził, że „profesjonalne wynajmowanie własnych nieruchomości jest taką samą działalnością, jak chociażby produkcja i sprzedaż określonych wyrobów”.

W sentencji tego wyroku słowo „profesjonalne” oznacza, że wynajem jest traktowany przez wynajmującego jako jedno z regularnych źródeł przychodu (np. zaplanowane i ujęte w budżecie).

Wykonywanie tej działalności w celu zarobkowym (czyli w zamian za czynsz), w sposób ciągły (wynajęcie parkingu na dłuższy bądź bezterminowy okres) i zorganizowany (na podstawie umowy najmu), przesądza o zakwalifikowaniu najmu jako działalności gospodarczej.

W praktyce wykształcił się pogląd, że jednorazowy bądź sporadyczny najem nieruchomości przez organizację nie będzie potraktowany jako działalność gospodarcza. I tak można by rozpatrywać np. wynajęcie jakiemuś podmiotowi placu na jeden dzień, w celu umożliwienia obsługi imprezy organizowanej przez ten podmiot. Jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe, to należy pamiętać, że stowarzyszenie - poza ograniczeniami określonymi w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej dotyczącymi koncesji i zezwoleń - ma możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w dowolnym, wybranym przez siebie zakresie. Najistotniejsza jest konieczność przekazania dochodów z działalności gospodarczej na realizację celów statutowych.

Podstawa prawna:

• ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 70, poz. 416

• ustawa z 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach - j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 766

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK