| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Stypendia wypłacane przez fundacje

Stypendia wypłacane przez fundacje

Fundacja zamierza przyznawać i wypłacać stypendia dla uczniów z niezamożnych rodzin. Jakie obowiązki w związku z tym zaistnieją?

Za stypendia, od których pobiera się zaliczki uważa się w szczególności stypendia przyznawane uczestnikom studiów doktoranckich, stypendia naukowe, stypendia i inne należności otrzymywane przez osoby kierowane za granicę w celach naukowych, dydaktycznych lub szkoleniowych, stypendia za rozwiązywanie zadań badawczych i wdrożeniowych oraz przyznawane studentom studiów dziennych stypendia za wyniki w nauce i stypendia ministra za osiągnięcia w nauce (art. 35 ust. 2 updof). Należy zwrócić uwagę, że nie jest to katalog zamknięty. W związku z tym inne stypendia - w przypadku gdy nie korzystają ze zwolnienia - podlegają obowiązkowi poboru zaliczki na podatek. I tak, obowiązek poboru zaliczki występuje również w przypadku wypłaty stypendiów niekorzystających w całości ze zwolnienia - a więc tych wypłacanych uczniom niespełniającym warunków do zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b updof, jak również wszystkim innym osobom niewymienionym w tym przepisie.

Zaliczki te, zgodnie z art. 35 ust. 3 updof, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1-1c updof. Zaliczkę zmniejsza się o kwotę wolną od podatku, jeżeli podatnik (stypendysta) przed pierwszą wypłatą należności w roku podatkowym lub przed upływem miesiąca, w którym zaczął osiągać takie dochody, złoży płatnikowi oświadczenie PIT- 2A, że nie osiąga równocześnie innych dochodów, z wyjątkiem określonych w art. 30-30c oraz 30e.

Zaliczki te fundacja będzie obowiązana przekazać w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca jej siedziby. W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym fundacja powinna przesłać do urzędu skarbowego, właściwego według jej siedziby, roczną deklarację PIT-4R (art. 38 ust. 1a updof).

Zgodnie z art. 39 ust. 1 updof w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym fundacja jako płatnik, w przypadku gdy nie dokonuje rocznego obliczenia podatku, jest obowiązana przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imienną informację PIT-11 (stypendia wykazywane są jako przychody z innych źródeł - art. 20 ust. 1 updof).

Podstawa prawna:

• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »