| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Nowe oblicze polskiej administracji - zmiany w systemie ePUAP

Nowe oblicze polskiej administracji - zmiany w systemie ePUAP

Dnia 9 czerwca 2011 r. weszły w życie dwa rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 93, poz. 546) oraz w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 93, poz. 547).

Rozporządzenia są aktami wykonawczymi do znowelizowanej ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne. Regulują one przede wszystkim sposób zakładania konta na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (dalej „ePUAP”), sposób prowadzenia katalogu usług na ePUAP, oraz zasady potwierdzania, ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego ePUAP.

System ePUAP służy realizacji zadań z dziedziny administracji publicznej za pośrednictwem Internetu. Korzystać z niego mogą użytkownicy, będący osobami fizycznymi, osobami prawnymi bądź jednostkami organizacyjnymi posiadającymi zdolność prawną, którzy założyli konto na ePUAP.

Na stronie www.epuap.gov.pl można zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi zakładania konta i korzystania z usług za pośrednictwem ePUAP. Rejestracja polega jedynie na uzupełnieniu formularza o swoje dane. Konto uwierzytelniane jest hasłem bądź kwalifikowanym certyfikatem. Podmiotom innym niż osoby fizyczne zakładają konta zarejestrowani użytkownicy, stając się administratorami podmiotu. Użytkownik może działać w imieniu kilku podmiotów. Wszelkie zmiany danych, użytkownik zobowiązany jest niezwłocznie wprowadzić do swojego profilu. Może on również usunąć swoje konto wraz z danymi.

Tzw. profil zaufany to zbiór danych identyfikujących i opisujących osobę będącą użytkownikiem konta na ePUAP. Aby korzystać z tej bezpłatnej formy podpisu elektronicznego wystarczy zalogować się na www.epuap.gov.pl, zarejestrować się, a następnie złożyć wniosek o profil zaufany ePUAP i w ciągu 14 dni od daty przesłania wniosku osobiście potwierdzić swoje dane osobowe w punkcie potwierdzeń (tj. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, u naczelnika urzędu skarbowego, u wojewody oraz konsula). Ta bezpłatna i prosta metoda uwierzytelnienia będzie wygodną alternatywą wobec odpłatnego podpisu elektronicznego w kontaktach z administracją publiczną.

System ePUAP oraz przede wszystkim profil zaufany ePUAP to nowe oblicze administracji, niewątpliwie przyjaźniejszej bardziej przyjazne dla obywatela. Mając na względzie codzienny obraz polskiej administracji z punktu widzenia interesanta może brzmi to nieco zbyt fantastycznie, ale założeniem ww. zmian jest załatwianie za pośrednictwem ePUAP  swoich spraw, bez wychodzenia z domu i  oczekiwania w kolejce. Powinien on ułatwić  codzienne funkcjonowanie zarówno organom administracji, jak i usprawnić obsługę interesantów. Profil zaufania jest prosty w obsłudze i dostępny dla wszystkich osób korzystających z Internetu. Dzięki wykorzystaniu haseł i certyfikatów jest również bardzo bezpieczny. Pozostaje nam mieć również nadzieję, że oferta usług administracji oferowanych online będzie się stale poszerzać. Mając na względzie planowany rozwój bezpłatnego i powszechnie dostępnego Internetu, być może opisane zmiany są krokiem w kierunku tego, by w niedalekiej przyszłości wszelkie sprawy urzędowe mogły być załatwiane właśnie w takiej formie, co zmieniłoby zupełnie oblicze polskiej administracji.

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK