| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Lewiatan: Rok 2012 r. będzie trudny dla gospodarki i przedsiębiorstw

Lewiatan: Rok 2012 r. będzie trudny dla gospodarki i przedsiębiorstw

W 2012 r. spadnie tempo wzrostu PKB z ponad 4 proc. do ok. 3 proc., gorzej będzie na rynku pracy oraz pod względem wzrostu płac i konsumpcji indywidualnej; będzie to trudniejszy rok niż poprzedni - prognozuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Według ekspertów PKPP Lewiatan, Polska nadal bardzo dobrze wypada na tle większości krajów Europy pod względem tempa wzrostu. "Sytuacja na rynku pracy i równowaga finansów publicznych nie są już jednak tak dobre" - napisano w prognozie PKPP. Poza tym na sytuację w Polsce wpływa to, co dzieje się w Europie.

Decyzje Standard & Poor's o obniżeniu ratingu Francji i 8 innych krajów strefy euro oraz Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej to w tej chwili - zdaniem ekspertów Lewiatana - największy czynnik ryzyka dla wzrostu gospodarczego Europy i Polski.

"Coraz bardziej jesteśmy zależni od czynników zewnętrznych. To, jak w tym wszystkim poradzą sobie polskie przedsiębiorstwa, będzie się przekładało na funkcjonowanie polskiej gospodarki" - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz.

Na podstawie prognoz międzynarodowych dotyczących gospodarki w 2012 r. eksperci Lewiatana przewidują dla Polski spowolnienie, które może być spowodowane wolniejszym wzrost gospodarczym lub wręcz recesją u naszych partnerów eksportowych w UE.

"Najgorsza jest niepewność i nieprzewidywalność sytuacji w Europie. Nie wiadomo, co dalej z Grecją, jak to będzie rzutowało na ewentualne pogłębienie kryzysu w Europie. Lepiej, żeby to się już stało, gdyż przynajmniej byłoby wiadomo, z jakim zagrożeniem trzeba się zmierzyć" - powiedziała PAP Bochniarz.

Inne zagrożenie to m.in. wysoka inflacja, wysokie ceny ropy, a tym samym benzyny i oleju napędowego, wahania kursu złotego, wysoki koszt pieniądza.

Zdaniem głównej ekonomistki Lewiatana dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, sporym zagrożeniem może być rosnące bezrobocie. "Kluczem do tego, żebyśmy osiągnęli wzrost gospodarczy na poziomie 3 proc., jest rynek pracy. Ważne jest utrzymanie, a nawet wzrost zatrudnienia. Jeśli uda nam się to osiągnąć, to możemy nie obawiać się czarnego scenariusza" - powiedziała Krzysztoszek.

Dodała, że dużym obciążeniem dla przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich, jest wzrost składki rentowej z 4,5 proc. do 6,5 proc.

Według Lewiatana, mocne strony polskich przedsiębiorstw to: wysoka płynność finansowa, wysoki poziom własnych środków finansowych (depozyty przedsiębiorstw na koniec 2011 r. - wyniosły ok. 203 mld zł), poprawa zarządzania finansami, koncentracja na jakości, a nie na cenie przy budowaniu pozycji konkurencyjnej, wzrost skłonności do inwestycji o charakterze modernizacyjnym.

Słabe strony polskich firm to: koncentracja na celach krótkookresowych, wysoki stopień amortyzacji majątku trwałego (ponad 80 proc.), zachowawcza struktura finansowania majątku i działalności (bazowanie w działalności na środkach własnych) oraz zbyt mała otwartość na współpracę handlową z zagranicą - ocenia PKPP.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK