| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Zatory płatnicze to duży problem dla firm

Zatory płatnicze to duży problem dla firm

Ponad 60 proc. przedsiębiorców zrzeszonych w Business Centre Club uważa, że zatory płatnicze są dla nich dużym problemem w prowadzeniu działalności biznesowej - poinformowali przedstawiciele tej organizacji.

Dodał, że brak wpływów z podatków do Skarbu Państwa, spowodowanych zatorami płatniczymi powinien być najważniejszym argumentem dla rządu, aby tę kwestię uregulować. "Zatory płatnicze wywołują rozszerzanie się szarej strefy, a ta jest gangreną, nowotworem każdej gospodarki. Im jest ona szersza, głębsza, tym gospodarka gorzej się rozwija i państwo wraz ze społeczeństwem na tym traci" - podkreślił.

Poseł mówił też, że rozwiązanie prawne problemu zatorów płatniczych służyłoby wszystkim: "przedsiębiorstwom małym, i przedsiębiorstwom dużym, budżetowi państwa i budżetom ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych" - wymienił.

Dodał, że aby rozwiązać problem zatorów płatniczych, należy wdrożyć odpowiednie zachęty, m.in. podatkowe dla przedsiębiorców, aby wywiązywali się z płatności w terminie.

Szejnfeld powiedział, że ma już opracowane założenia projektu ustawy dotyczącej zatorów. "Jest kwestia dogrania, dogadania konkretnych szczegółów i wtedy można na bazie tych założeń napisać konkretny projekt ustawy" - zapewnił.

Założenia te przewidują m.in., że wierzyciel, któremu nie zapłacono za dostarczony towar bądź usługę, a wystawił fakturę, nie płaciłby podatku dochodowego do czasu otrzymania zapłaty. "Natomiast dłużnik nie miałby prawa zaliczać sobie wystawionej faktury do kosztów działalności gospodarczej i obniżać przez to należności podatkowej" - powiedział.

Ekspert prawny BCC z Kancelarii "Świeca i Wspólnicy" mec. Michał Jaskólski mówił podczas debaty, że inne kraje już od 50 lat próbują znaleźć sposób na wyeliminowanie zatorów płatniczych. "Niestety jednej recepty nie ma" - dodał.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK