REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki konwersji akcji imiennych

Piotr Domański

REKLAMA

Konwersja zwiększa liczbę akcji w obrocie giełdowym, co może spowodować przejściowy spadek ich notowań. Jednak w dłuższej perspektywie pozbawienie akcji założycielskich uprzywilejowania i wprowadzenie ich na giełdę zwiększa ich wartość. Co więcej, zniesienie uprzywilejowania akcji jest również warunkiem koniecznym do ich wprowadzenia na giełdę.

Konwersja to przekształcenie akcji imiennych na akcje na okaziciela. Jak wiemy, akcje imienne spółki akcyjnej mogą być akcjami uprzywilejowanymi. Kodeks spółek handlowych zezwala spółce na wydawanie akcji o szczególnych uprawnieniach (pod warunkiem ich określenia w statucie). Uprzywilejowanie może dotyczyć np. prawa głosu, prawa do dywidendy lub podziału majątku w przypadku likwidacji spółki. Statut może także uzależniać przyznanie szczególnych uprawnień od spełnienia dodatkowych świadczeń na rzecz spółki, upływu terminu lub ziszczenia się warunku.

Przepisy zawierają zastrzeżenie, że uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu (np. jedna akcja daje prawo do dwóch głosów) nie dotyczy spółki publicznej. Oznacza to, że warunkiem notowania akcji na giełdzie jest pozbawienie ich uprzywilejowania. Teoretycznie jest możliwa sytuacja, że na giełdzie są notowane akcje o innym uprzywilejowaniu niż prawo głosu. W praktyce jednak tego się nie stosuje.

Konwersja akcji często dotyczy spółek giełdowych, które zostały założone wiele lat temu jako spółki rodzinne. Założyciele spółki, którą udało się rozwinąć w dużą firmę, zazwyczaj posiadają uprzywilejowane akcje imienne. W takiej sytuacji pakiet np. 40% akcji uprzywilejowanych co do głosu (jedna akcja daje dwa głosy) pozwala na pełną kontrolę spółki. W momencie wejścia takiej spółki na giełdę występuje zazwyczaj taka sytuacja, że akcje nowej emisji są akcjami na okaziciela i są notowane na giełdzie, natomiast akcje założycielskie nie są na niej notowane i choć jest ich mniej niż akcji notowanych na giełdzie, w dalszym ciągu pozwalają na kontrolę spółki giełdowej przez jej założycieli. Wadą jest to, że akcji tych nie można na giełdzie sprzedać.

W Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW) akcje imienne są zdeponowane pod innym kodem niż akcje, które są przedmiotem obrotu na GPW. Dodatkowo w statutach spółek można często spotkać dodatkowe utrudnienia co do sprzedaży takich akcji (np. ktoś ma prawo ich pierwokupu). Przedstawione problemy rozwiązuje konwersja akcji imiennych na akcje na okaziciela. Odbywa się w KDPW. Po konwersji przeprowadzana jest tzw. asymilacja z emisją notowaną na giełdzie.

Przykład 1

2 kwietnia 2007 r. została przeprowadzona zamiana 47 971 akcji imiennych spółki APATOR SA, uprzywilejowanych co do głosu w stosunku 1 : 4, na akcje zwykłe na okaziciela. W wyniku tej zamiany uległa obniżeniu ogólna liczba głosów z 59 036 043 do 58 892 130. Powyższe akcje zostały zasymilowane i wprowadzone do obrotu giełdowego 20 kwietnia 2007 r. Zamiana akcji dokonana została na wniosek akcjonariuszy zgodnie z odpowiednim zapisem w statucie spółki.

Konwersja może dotyczyć niewielkiego pakietu akcji lub dużej liczby akcji. Na przykład 13 czerwca 2006 r. zarząd PKO BP SA poinformował, że KDPW dokonał z dniem 10 czerwca 2005 r. konwersji 105 milionów akcji oznaczonych kodem PLPKO0000032 z akcji zwykłych imiennych spółki PKO BP SA na akcje zwykłe na okaziciela spółki PKO BP SA.

Konwersja jest możliwa także jako zamiana akcji na okaziciela na akcje imienne (o ile taką możliwość przewiduje statut spółki). Operację tę można przeprowadzić, gdy spółka została wycofana z obrotu giełdowego (przykład 2).

Przykład 2

Duży inwestor skupił na giełdzie 98% akcji interesującej go spółki. Wycofuje ją z obrotu w celu włączenia do własnej grupy kapitałowej. Zamiana akcji na okaziciela na akcje imienne pozwala mu poznać dane akcjonariuszy posiadających pozostałe poza jego kontrolą 2% akcji i złożyć im indywidualne oferty ich odkupienia.

Asymilacja

Konwersja jest często mylona z asymilacją. Asymilacja jest etapem kończącym wprowadzenie do notowań giełdowych akcji nowej emisji. Polega na połączeniu ze sobą akcji nowej emisji z akcjami już notowanymi na GPW. Wynikiem asymilacji jest połączenie akcji zarejestrowanych pod różnymi kodami i nadanie im jednego kodu.

Każda seria akcji danej spółki jest zarejestrowana w KDPW. W związku z tym akcje „nowej” emisji mają inny kod w KDPW w porównaniu z akcjami wcześniejszych emisji, już notowanych na giełdzie.

Na giełdzie notowane są w jednej linii notowań akcje spółki, niezależnie od ilości serii, tzn. nie ma notowań akcji PKOBP1, PKOBP2, PKOBP3, gdzie poszczególne numery odzwierciedlają numer kolejnej emisji akcji, gdyż akcje notowane na giełdzie pozbawione są uprawnień i cech szczególnych, takich jak np. kilka głosów z jednej akcji, prawo powoływania przez posiadacza akcji członków zarządu, prawo do innych świadczeń niż dywidenda. Dlatego kolejne emisje akcji - spełniając warunek dopuszczenia do obrotu giełdowego w postaci nienadawania przez emitentów nowym akcjom cech szczególnych - mogą być łączone ze sobą.

Piotr Domański

konsultant w spółce akcyjnej, specjalista w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA