| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Jak ustalić wartość początkową lokalu przeznaczonego do wynajęcia

Jak ustalić wartość początkową lokalu przeznaczonego do wynajęcia

W grudniu 2006 r. zakupiłem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lokal użytkowy. Zakup został sfinansowany kredytem. Lokal został zakupiony w stanie surowym, tzn. bez wykończenia. Odbiór lokalu od dewelopera nastąpił w połowie lutego 2007 r. Zamierzam wynająć ten lokal w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej i uzyskiwać przychody z najmu.

Lokal zamierzam wynająć w stanie surowym, przyszły najemca zaadaptuje lokal na własny koszt. Obecnie lokal stoi pusty, a ja poszukuję najemcy. Czy dobrze zrobiłem, wpisując lokal do ewidencji środków trwałych w dniu odbioru lokalu od dewelopera? Może powinienem go wpisać dopiero w dniu wynajęcia lokalu przyszłemu najemcy? Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu za okres, gdy lokal jest już odebrany od dewelopera, a nie uzyskuję jeszcze przychodów z najmu (gdyż trwają poszukiwania najemcy)? Czy odsetki należy zaliczać bezpośrednio do kosztów, czy też odsetki naliczone do dnia podpisania umowy z najemcą podwyższą wartość początkową lokalu?

RADA

Powinien Pan wpisać lokal do ewidencji środków trwałych w dniu jego wynajęcia. Wtedy bowiem będzie faktycznie przekazany do użytkowania. Odsetki naliczone do tego dnia powinny zwiększać wartość początkową tego lokalu.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 22a ust. 1 updof amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że lokal nie jest używany do działalności gospodarczej (nawet gdy najem jest przedmiotem Pana działalności gospodarczej, to lokal nie jest wynajmowany). W związku z tym lokal ten nie mógł być przyjęty do używania w dniu jego odbioru od dewelopera. Dopiero w dniu wynajęcia tego lokalu należy uznać, że jest on wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (w tym przypadku - najmu wykonywanego w ramach działalności gospodarczej). W związku z powyższym powinien on być wprowadzony do ewidencji środków trwałych w dniu jego wynajęcia. Wtedy bowiem nastąpi jego faktyczne przekazanie do używania (w postaci najmu).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Lokal będący przedmiotem umowy najmu, również prowadzonego w ramach działalności gospodarczej, podlega ujęciu w ewidencji środków trwałych w dniu jego wynajęcia. Dopiero wówczas ma bowiem miejsce przekazanie go do używania, a tym samym zostają spełnione kryteria zaliczenia go do środków trwałych.

Na podstawie art. 22g ust. 3 updof za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, w szczególności o koszty odsetek. A zatem odsetki naliczone do dnia przekazania lokalu do używania (jego wynajęcia) powinny zwiększać wartość początkową tego lokalu. W pojęciu odsetek naliczonych mieszczą się również odsetki zapłacone do dnia przekazania tego lokalu do używania. Odsetki te będą zwiększać wartość początkową lokalu do momentu przekazania go do używania, tj. do dnia, w którym lokal zostanie wynajęty (faktycznie udostępniony najemcy), a nie do dnia, w którym zostanie zawarta umowa najmu. Umowa ta może bowiem przewidywać pewne zobowiązania dla wynajmującego, np. w zakresie dokonania części prac wykończeniowych. Ponadto faktyczne użytkowanie następuje w dniu wynajęcia (faktycznego udostępnienia najemcy) tego lokalu, a nie w dniu podpisania umowy najmu, która może przewidywać rozpoczęcie najmu po upływie pewnego okresu od daty zawarcia tej umowy.

l art. 22a ust. 1, art. 22g ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658

Krzysztof Wieluński

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »