| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Kiedy można zawiesić działalność

Kiedy można zawiesić działalność

Od 20 września br. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników, będą mogli przerwać prowadzenie firmy nawet na dwa lata i w tym czasie nie płacić składek ubezpieczeniowych ani podatków, jak również nie składać deklaracji VAT.

Jakie korzyści ma przedsiębiorca z tytułu zawieszenia działalności

Przedsiębiorca, który spełnił wszystkie warunki, aby móc skorzystać z prawa do zawieszenia działalności gospodarczej, osiąga z tego tytułu korzyści. Ma możliwość skorzystać z przywilejów, które jednocześnie zdejmują z niego obowiązki finansowe, których musiał dotrzymać, pomimo że jego działalność gospodarcza nie przynosiła zysków.

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje bowiem wygaśnięcie obowiązku ubezpieczeń społecznych. Następuje to od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca dokona zgłoszenia wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. To samo będzie dotyczyło ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto przez okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie będzie musiał składać deklaracji rozliczeniowej ani opłacać składek na ubezpieczenia społeczne.

Gdy zawiesza działalność w trakcie okresu rozliczeniowego (miesiąc lub kwartał), musi złożyć deklarację VAT-7 na ten okres.

Obowiązki i przywileje przedsiębiorcy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Przykład

Jan Kowalski prowadzący zakład stolarski postanowił zawiesić działalność gospodarczą na 12 miesięcy. Złożył wniosek o zawieszenia działalności gospodarczej od 24 września 2008 r. W takim wypadku musi złożyć deklarację VAT-7 również za wrzesień. Nie będzie również musiał składać deklaracji VAT-7 od października 2008 r.

• art. 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Magdalena Jabłecka

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK