| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Kiedy można zawiesić działalność

Kiedy można zawiesić działalność

Od 20 września br. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników, będą mogli przerwać prowadzenie firmy nawet na dwa lata i w tym czasie nie płacić składek ubezpieczeniowych ani podatków, jak również nie składać deklaracji VAT.Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej mają nie tylko podatnicy prowadzący działalność w formie jednoosobowej, ale także spółki cywilne. Z tym że w przypadku spółek cywilnych wniosek muszą złożyć wszyscy wspólnicy - art. 14a ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Podstawowy warunek skorzystania z prawa do zawieszenia działalności gospodarczej stanowi fakt, że przedsiębiorca nie może zatrudniać żadnych pracowników.

WAŻNE!

W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

Działalność można zawiesić na okres od 1 do 24 miesięcy - art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który zawiesi działalność, nie będzie musiał w tym okresie wpłacać zaliczek na podatek ani składać deklaracji VAT. Jednak w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podatnicy VAT muszą składać deklaracje mimo zawieszenia działalności, gdy (art. 99 ust. 7b ustawy):

• są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE,

• dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia,

• dokonują importu usług lub nabywają towaru i są zobowiązani z tego tytułu rozliczyć VAT.

Jakie możliwości ma przedsiębiorca w okresie zawieszenia

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca będzie jednak mógł nadal:

• wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów,

• przyjmować należności lub regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia działalności gospodarczej,

• zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,

• uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem działalności gospodarczej,

• wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,

• osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,

• zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Wniosek zgłoszony przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do ewidencji

Wniosek o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, jak też wniosek o wznowienie jej wykonywania, podlegają wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej. Wnioski te są zwolnione z opłat. Do zgłoszenia o zawieszeniu działalności przedsiębiorca będzie musiał dołączyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

WAŻNE!

Składając wniosek o zawieszenie działalności, należy dołączyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników

Zawieszenie prowadzenia działalności przedsiębiorca będzie musiał zgłosić w organie ewidencyjnym (gminie), a także w urzędzie skarbowym oraz w ZUS. Takie zasady będą obowiązywały przy wnioskach składanych do 31 marca 2009 r. Po tej dacie zgłoszenia dokona właściwy organ ewidencyjny. Organ ten będzie musiał przekazać informacje o zawieszeniu bądź o wznowieniu przez przedsiębiorcę działalności właściwemu urzędowi statystycznemu, naczelnikowi urzędu skarbowego oraz oddziałowi ZUS.

Zawieszenia działalności przedsiębiorca może dokonać maksymalnie na 2 lata. Następnie przed upływem 2 lat będzie musiał zgłosić wznowienie działalności. Fakt wznowienia działalności będzie musiał zgłosić organowi ewidencyjnemu. Jeśli tego nie uczyni przed upływem 24 miesięcy od dnia zgłoszenia informacji o jej zawieszeniu, będzie to podstawą dla organu ewidencyjnego do wykreślenia tego przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej.

WAŻNE!

Zgłoszenia zawieszenia działalności gospodarczej należy dokonać w gminnej ewidencji działalności gospodarczej i w ZUS oraz w urzędzie skarbowym.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK