| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Spółki

Dywidenda jest przychodem finansowym

Aktualizacja: 10.04.2008

W księgach akcjonariusza dywidenda staje się przychodem finansowym w momencie wydania uchwały przez emitenta o podziale zysku. »

Umowy między spółką kapitałową a członkiem zarządu

Aktualizacja: 07.04.2008

Kto reprezentuje spółkę w przypadku zawierania przez nią umowy z członkiem jej zarządu? Czy dotyczy to wszystkich umów? Jaką formę powinno mieć pełnomocnictwo? »

Co może być przedmiotem aportu

Aktualizacja: 03.04.2008

Jak można nabyć udziały w spółce z o.o., nie posiadając wolnych środków pieniężnych? Czy są jakieś ograniczenia, co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego - aportu? »

Wynagrodzenia pracownicze zapłacone przez spółkę przejmującą

Aktualizacja: 31.03.2008

Nasza spółka dokonała przejęcia innej spółki z o.o. Przejęcie spółki nastąpiło 5 lutego 2008 r. Wynagrodzenie za pracę zostanie wypłacone pracownikom do końca lutego 2008 r. Czy wynagrodzenie pracownicze i składki na ubezpieczenia społeczne wypłacone na rzecz pracowników spółki przejętej przez spółkę przejmującą po dacie połączenia stanowią koszt podatkowy spółki przejmującej? »

Rejestracja spółki cywilnej w ZUS

Aktualizacja: 28.03.2008

Jak wygląda rejestracja spółki cywilnej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Czy są jakieś specjalne terminy na zgłoszenie, jeśli spółka dopiero planuje zatrudnić pracowników? Czy należy informować ZUS o późniejszych zmianach w zgłoszeniu? »

Czy w związku z wprowadzeniem nowych kodów PKD należy zmienić umowę spółki

Aktualizacja: 19.03.2008

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje nowa polska klasyfikacja działalności. Do 31 grudnia 2009 r. zarejestrowani, w oparciu o wcześniejsze PKD, mają obowiązek zaktualizować wszelkie wpisy w rejestrach urzędowych. »

Jakie obowiązki sprawozdawcze wobec GUS ciążą na spółkach

Aktualizacja: 14.03.2008

W trakcie roku jednostki składają różnego rodzaju sprawozdania statystyczne. Złożenie niektórych sprawozdań wynika z obowiązku nałożonego przez ustawę o statystyce publicznej. Inne zaś są składane, ponieważ jednostka została do tego zobowiązana w wyniku losowania przez GUS. To, jakie sprawozdania spółka ma obowiązek złożyć, zależy od branży, w jakiej działa, i od liczby zatrudnionych pracowników. »

Czy od przekazania części majątku spółki należy naliczyć VAT

Aktualizacja: 07.03.2008

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, mam wspólnotę małżeńską z żoną. W ewidencji środków trwałych jesteśmy wpisani jako właściciele niezabudowanej działki w Białej Podlaskiej. Mamy też działkę w Siedlcach częściowo zabudowaną (budynek pod działalność gospodarczą połączony z budynkiem spółki, budynek nie jest jeszcze przyjęty do amortyzacji, nie jest wykończony). Chcemy przekazać część majątku synowi. Uważamy, że jest to przekazanie części majątku firmy. Wcześniej firma zaciągnęła kredyty na budowę budynku w Siedlcach, który jest już spłacony. Czy w takiej sytuacji należy naliczyć VAT? - pyta czytelnik w liście do redakcji GP. »

Jakie są skutki w podatku dochodowym oraz w pkpir wystąpienia wspólnika ze spółki

Aktualizacja: 27.02.2008

W spółce jawnej jestem jednym z trzech wspólników. Zdecydowałem o odejściu ze spółki. Postanowiłem indywidualnie prowadzić działalność gospodarczą i w związku z tym chcę zabrać wyposażenie, jakie wniosłem, tzn. komputer. Jakie są skutki odejścia w podatku dochodowym i w pkpir? Czy muszę sporządzić remanent likwidacyjny? »

Czy sprzedaż części przedsiębiorstwa podlega VAT

Aktualizacja: 11.02.2008

Zamierzamy sprzedać część naszego przedsiębiorstwa. Przedmiotem sprzedaży byłaby hala produkcyjna z wyposażeniem wraz z przynależnymi do niej trzema magazynami. Czy sprzedaż ta, zgodnie z art. 6 ustawy, będzie podlegała opodatkowaniu VAT? »

W jaki sposób zmienią się rozliczenia spółki po ślubie wspólników

Aktualizacja: 01.02.2008

Czy zmieni się coś w rozliczeniach podatkowych, w sytuacji gdy dwoje wspólników spółki jawnej weźmie ślub? »

Jakich formalności należy dopełnić w związku ze zmianą siedziby spółki

Aktualizacja: 28.01.2008

Zmieniam siedzibę spółki, gdyż przeprowadzam się do nowego lokalu. Nowy lokal jest poza właściwością dotychczasowego urzędu skarbowego. Kiedy i jakie dokumenty muszę złożyć w związku z przeprowadzką? »

Po umorzeniu udziałów spółka odprowadza podatek

Aktualizacja: 16.01.2008

W sytuacji, w której spółka nabywa udziały własne od wspólników w celu ich umorzenia, ciąży na niej obowiązek odprowadzenia 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. »

Wykup akcji przez spółkę należy rozliczyć

Aktualizacja: 15.01.2008

Dla celów podatkowych nie ma znaczenia, że sprzedaż akcji nastąpiła przez ich przymusowy wykup. Od dochodu z tego tytułu należy zapłacić 19-proc. podatek i złożyć zeznanie PIT-38. »

Zmiany w KRS warunkiem zmiany roku podatkowego

Aktualizacja: 11.01.2008

Spółka z o.o. 26 lipca 2007 r. w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, złożyła do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienie o zmianie roku obrotowego. Z zawiadomienia wynikało, że w wyniku podjętej uchwały przez zgromadzenie wspólników 30 czerwca 2007 r. spółka rezygnuje z dotychczas przyjętego roku podatkowego trwającego od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku i wybiera rok kalendarzowy. Po dokonanej zmianie pierwszy rok rozpoczyna się od 1 lipca 2007 r. i trwa do 31 grudnia 2008 r. Następny rok podatkowy będzie zgodny z rokiem kalendarzowym. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »