| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Najem mieszkania dla prezesa jako koszt spółki

Najem mieszkania dla prezesa jako koszt spółki

Czy czynsz i opłaty za media poniesione z tytułu wydatków poniesionych na rzecz prezesa zarządu z tytułu wynajmu mieszkania są dla spółki kosztem uzyskania przychodów?

Stan faktyczny

Prezes zarządu spółki został powołany uchwałą nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników w styczniu 2010 r. Jest pracownikiem spółki, lecz nie jest jej udziałowcem. Prezes jest nierezydentem i ma miejsce zamieszkania poza siedzibą spółki w miejscowości oddalonej o kilkaset kilometrów (w Niemczech). Spółka wynajmuje dla niego mieszkanie i ponosi koszty wynajmu tego mieszkania (opłaty za czynsz i media). Kwota opłat za wynajmowane mieszkanie nie stanowi dla prezesa przychodu ze stosunku pracy.

Stanowisko organu podatkowego

(...) Za koszty uzyskania przychodów należy uznać wszelkie wydatki - po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, tj. wymienionych w negatywnym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów - jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Mowa tu o kosztach bezpośrednio, jak też pośrednio związanych z uzyskiwanym przychodem oraz o kosztach dot. całokształtu działalności podatnika, czyli związanych z funkcjonowaniem firmy. W negatywnym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów ustawodawca wymienił:

1) wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego (art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych),

2) wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji (art. 16 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy).

W myśl art. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.) pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż prezes zarządu spółki został powołany na podstawie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. Jest on pracownikiem spółki, lecz nie jest jej udziałowcem. Prezes jest nierezydentem podatkowym, który ma miejsce zamieszkania na terenie Niemiec, w związku z faktem, iż siedziba spółki oddalona jest od miejsca zamieszkania Prezesa o kilkaset kilometrów, spółka wynajmuje dla niego mieszkanie i ponosi koszty tego wynajmu (opłaty za czynsz i media).

Zatem przepisy art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będą miały zastosowania, prezes zarządu spółki nie jest bowiem udziałowcem, lecz pracownikiem spółki. Natomiast zarząd nie jest organem stanowiącym, lecz organem zarządzającym spółką. W świetle powyższego wydatki będące przedmiotem wniosku stanowią koszty uzyskania przychodów po spełnieniu unormowania zawartego w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 sierpnia 2010 r. (nr ILPB4/423-6/10-2/DS)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »