| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Kiedy darowizna udziałów w spółce z o.o. jest wolna od podatku od spadków i darowizn?

Kiedy darowizna udziałów w spółce z o.o. jest wolna od podatku od spadków i darowizn?

Dnia 29 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację przepisów prawa podatkowego, w której stwierdził, że nabycie udziałów w spółce z o.o. tytułem umowy darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego, jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli zostaną spełnione łącznie warunki przewidziane w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768).

Stan faktyczny, będący przedmiotem wniosku o udzielenie interpretacji, dotyczył sytuacji, w której ojciec wnioskodawczyni, będący udziałowcem spółki z o.o. z siedzibą w Polsce, miał zamiar darować wnioskodawczyni - swojej córce - część lub całość udziałów w tej spółce. Darowizna miała zostać dokonana w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Zarówno wnioskodawczyni, jak i jej ojciec mają polskie obywatelstwo, oraz miejsce zamieszkania na terytorium Polski i tu podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawczyni zadała pytanie: czy darowanie udziałów w spółce będzie zwolnione od podatku od spadków i darowizn? Zdaniem wnioskodawczyni, darowizna udziałów będzie wolna od opodatkowania tym podatkiem. Ponadto, w związku z tym, że umowa darowizny zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego ani wnioskodawczyni, ani jej ojciec nie będą zobowiązani do poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o darowiźnie w celu skorzystania ze zwolnienia tej darowizny z podatku od spadków i darowizn.

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Podkreślił on, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy, generalnie podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie w drodze darowizny przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na tym terytorium (w tym również udziałów w spółce z o.o.). Zgodnie zaś z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy, jeżeli nabywcą rzeczy lub praw majątkowych jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, opodatkowaniu podlega otrzymanie przez nabywcę od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych o wartości przekraczającej kwotę wolną od podatku w wysokości 9.637 zł. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy lub prawa majątkowe. I tak do I grupy podatkowej zalicza się małżonka, zstępnych (np. dzieci), wstępnych (np. rodziców, dziadków), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Niezależnie od zwolnienia wskazanego w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1) ustawy w przypadku gdy przedmiotem darowizny otrzymanej przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma lub macochę jest własność rzeczy lub prawa majątkowe (niebędące środami pieniężnymi), darowizna ta jest zwolniona od podatku, jeżeli nabycie zgłoszone zostanie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dodatkowo ustawa przewiduje także wyjątek, zgodnie z którym obowiązek zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nie obejmuje przypadków, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie (w tym przypadku darowizna) doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9.637 zł lub gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

A zatem podsumowując, nabycie udziałów w spółce z o.o. w drodze darowizny, dokonanej w formie aktu notarialnego, będzie korzystało ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn bez konieczności jego zgłoszenia, gdyż w tej sprawie darowizna w formie aktu notarialnego miała być dokonana przez ojca na rzecz córki (osoby zaliczanej do kategorii zstępnych).

Patrycja Dzięgielewska, Aneta Wrona-Kłoczko

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »