| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Jak określić wartość początkową nieruchomości wniesionej do spółki osobowej?

Jak określić wartość początkową nieruchomości wniesionej do spółki osobowej?

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 9 sierpnia 2010 r. wyraził pogląd, iż po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej należy kontynuować zasady amortyzacji, jakie obowiązywały w dotychczasowej działalności (sygn. ITPB1/415-476b/10/DP).

W stanie faktycznym, którego dotyczyła interpretacja, wnioskodawca prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i planował zmianę formy prowadzenia działalności gospodarczej poprzez wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa do spółki komandytowej, w której wnioskodawca zostanie komandytariuszem. W związku z powyższym, zadane zostało pytanie: w jakiej wysokości należy określić wartość początkową nieruchomości wniesionej do spółki osobowej w przypadku, gdy spółka osobowa zaliczy ją do środków trwałych?

W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że jego zdaniem w przedmiotowym przypadku znajdą zastosowanie następujące przepisy prawne. Po pierwsze, w myśl art. 22g ust. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz.307 z późn. zm., dalej „ustawa”), w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Po drugie, wnioskodawca powołał się na art. 22g ust. 14a ustawy, zgodnie z którym wspomnianą zasadę stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego (czyli np. nieruchomości, tak jak to miało miejsce w tym przypadku). Dodatkowo, wnioskodawca wskazał na art. 22h ust. 3a ustawy, zgodnie z którym w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład tego wkładu były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład, stosuje się odpowiednio art. 22h ust. 3 ustawy. Przepis ten mówi o tym, że podmioty powstałe w wyniku zmian formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony.

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Podsumowując, organ podatkowy potwierdził, że jeżeli w skład wniesionego do spółki osobowej przedsiębiorstwa będą wchodziły środki trwałe w postaci nieruchomości zastosowanie znajdą powyżej wskazane przepisy ustawy. Będzie to oznaczało, że spółka osobowa będzie kontynuowała amortyzację tych składników majątku, dokonywaną wcześniej przez przedsiębiorstwo osoby fizycznej.

Patrycja Dzięgielewska, Aneta Wrona-Kłoczko

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK