| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Wniesienie przedsiębiorstwa w drodze aportu do spółki prawa handlowego

Wniesienie przedsiębiorstwa w drodze aportu do spółki prawa handlowego

Czy dokonanie wyłączenia z przedsiębiorstwa części wierzytelności i wniesienie pozostałego majątku będzie poczytywane jako wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki prawa handlowego (spółka z o.o. lub akcyjna) i w związku z tym, czy będzie ta czynność zwolniona z VAT na podstawie art. 6 ustawy, czy też poczytane może to zostać jako wniesienie poszczególnych składników majątkowych?

 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 kwietnia 2011 r., sygn. IPPP1-443-331/11-4/IGo

Zdarzenie przyszłe

Wnioskodawca prowadzi przedsiębiorstwo, które zamierza wnieść jako aport do spółki prawa handlowego posiadającej osobowość prawną (z o.o. lub akcyjna). Zgodnie z art. 552 kodeksu cywilnego wnioskodawca ma zamiar wyłączyć z wnoszonego aportem przedsiębiorstwa część wierzytelności. Wyżej wymieniony przepis oznacza, że czynność mająca za przedmiot przedsiębiorstwo nie musi obejmować wszystkich elementów przedsiębiorstwa, tj. całego jego majątku. Możliwe jest wyłączenie pewnych składników, np. wierzytelności.

Przedmiot aportu, oprócz dokonanych wyłączeń części wierzytelności, będzie obejmował wszystkie pozostałe składniki majątkowe i niemajątkowe przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c.

 

Stanowisko wnioskodawcy

 

Zdaniem wnioskodawcy, dokonanie wyłączenia z przedsiębiorstwa, które ma być wniesione aportem do spółki prawa handlowego posiadającej osobowość prawną, pewnych jej składników w postaci części wierzytelności nawet w znaczącej kwocie nie powoduje utraty statusu dokonywanej czynności w postaci wniesienia pozostałych składników jako wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa, a nie pojedynczych składników majątkowych.

Przepisy prawa kodeksu cywilnego pozwalają na przeniesienie przedsiębiorstwa z wyłączeniem pewnych składników i nie powoduje to uznania tej czynności jako niemającej za przedmiot przedsiębiorstwa. Pozostałe składniki, po wyłączaniu wierzytelności, w ocenie wnioskodawcy nadal stanowią przedsiębiorstwo i dlatego jego wniesienie do spółki nie powoduje obowiązku zapłaty VAT zgodnie z art. 6 ustawy o VAT.

Stanowisko dyrektora izby skarbowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., przez pojęcie towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu opodatkowania. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te - chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług - nie podlegają opodatkowaniu. W świetle art. 6 pkt 1 ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »