| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Spółka cywilna a podatek od nieruchomości

Spółka cywilna a podatek od nieruchomości

Spółka cywilna nie może samodzielnie nabywać praw ani zaciągać zobowiązań. Spółka ta nie może być np. właścicielem nieruchomości, przez to nie może być podatnikiem podatku od nieruchomości. Kto nim więc jest?


Nie spółka cywilna więc, ale jej wspólnicy są współwłaścicielami (współposiadaczami) nieruchomości podlegającej opodatkowaniu i odpowiedzialni są oni solidarnie za zobowiązania podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości.
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży zatem solidarnie na wszystkich wspólnikach spółki cywilnej. Za zobowiązania spółki cywilnej wspólnicy są bowiem odpowiedzialni solidarnie. Również za zobowiązania podatkowe spółki odpowiedzialni są solidarnie wszyscy wspólnicy spółki cywilnej. Wedle art. 91 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz.U. 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dla zobowiązań cywilnoprawnych. Istotą solidarności biernej jest, że każdy z dłużników zobowiązany jest wobec wierzyciela do spełnienia całego świadczenia, tak jakby był jedynym dłużnikiem, zaś wierzyciel może - według swego wyboru - żądać spełnienia całości bądź części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich albo też od każdego z osobna. Zapłata podatku od nieruchomości przez jednego bądź kilku ze współwłaścicieli (współposiadaczy) powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego względem pozostałych.

Podmiotami praw i obowiązków w stosunkach, w których występuje spółka cywilna, są jej wspólnicy. Przysługuje im więc status strony zarówno w postępowaniu administracyjnym (podatkowym), jak sądowoadministracyjnym. Adresatami decyzji administracyjnej (podatkowej) są więc wszyscy odpowiedzialni solidarnie współwłaściciele (współposiadacze), bez względu na to, czy i w jaki sposób wywiązują się z ciążących na nich zobowiązań podatkowych. Wszyscy współwłaściciele (współposiadacze) muszą być w związku z tym wskazani w decyzji z imienia i nazwiska. Inaczej jest w przypadku zobowiązań podatkowych pobieranych w formie łącznego zobowiązania pieniężnego, kiedy to zasady odpowiedzialności solidarnej stosuje się z momentem doręczenia decyzji (nakazu płatniczego) któremukolwiek ze współwłaścicieli (współposiadaczy) i to on jest adresatem decyzji administracyjnej (nakazu płatniczego), choć solidarnie odpowiedzialni za zobowiązania podatkowe są wszyscy współwłaściciele (współposiadacze). Jeżeli gospodarstwo rolne jest współwłasnością albo we współposiadaniu dwóch bądź więcej osób fizycznych, ale tylko jeden ze współwłaścicieli (lub współposiadaczy) prowadzi to gospodarstwo rolne, wtedy odrębny nakaz płatniczy wystawia się na tego współwłaściciela (współposiadacza).

oprac. Anna Jeleńska, konsultant podatkowy

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK