REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zarejestrować spółkę z o.o.

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracji spółki z o.o. można dokonać za pośrednictwem Internetu. Procedura rejestracji spółki z o.o. odywa się za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości i trwa zaledwie 24 godziny.

Od 1 stycznia 2012 roku Kodeks Spółek Handlowych umożliwia założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sposób odformalizowany - przez Internet, tzw. S24. Procedura ta jest prosta, wymaga posługiwania się dostępnymi w systemie teleinformatycznym wzorami, jest szybka - trwa zaledwie 24 godziny i nie jest związana z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Autopromocja


Rejestracja spółki z o.o. przez Internet


W tym celu należy:

1. Wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl);

2. Kliknąć w zakładkę „rejestracja spółki z o.o. w 24h”.

3. Kliknięcie w tę zakładkę przekierowuje na stronę, która umożliwia założenie konta w systemie teleinformatycznym;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Założyć konto w systemie teleinformatycznym;

5. Wpisać dane, o które prosi system teleinformatyczny;

6. System generuje wszelkie dokumenty, tj. umowę spółki, listy wspólników, wnioski KRS;

7. Zaopatrzyć dokumenty w podpis elektroniczny;

8. Uiścić opłaty sądowe od wniosku o wpis do KRS.

Kiedy i w jaki sposób ustanowić pełnomocnika firmy?

Należy nadmienić, że 24 godzinny termin na rejestrację spółki jest wyłącznie terminem instrukcyjnym.


Etapy tworzenia spółki z o.o. przez Internet


Po zarejestrowaniu spółki z o.o. przez Internet zarząd tej spółki, w terminie 7 dni od wpisania spółki do rejestru musi złożyć do sądu rejestrowego złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów członków zarządu.

W przypadku S24 nie ma zastosowania procedura „jednego okienka”. Oznacza to, że zarząd spółki z o.o. nie może za pośrednictwem sądu rejestrowego złożyć wniosków do Urzędu Skarbowego (NIP), Głównego Urzędu Statystycznego (REGON) oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lecz musi skierować każdy z tych wniosków bezpośrednio do każdej z ww. instytucji. Po otrzymaniu numerów NIP i REGON zarząd spółki z o.o. ma obowiązek zgłoszenia tych numerów do KRS.

Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013

W przypadku spółki z o.o. zakładanej „tradycyjnie” (tj. w formie aktu notarialnego), do wniosku o zarejestrowanie spółki składanego do KRS załącza się niezbędne dokumenty do US, GUS oraz ZUS i sąd rejestrowy sam przesyła te dokumenty do właściwych jednostek.

 


S24 - ważne informacje


Istotne jest, że ingerencja w treść wzorca umowy S24 jest niedopuszczalna. Natomiast wzorzec umowy spółki w kilku kwestiach przewiduje alternatywne rozwiązania np.: co do systemu udziałów, swobody ich zbywalności, zasad reprezentacji, powołania rady nadzorczej.

Zmiana umowy spółki z o.o. zawartej przy wykorzystaniu wzorca umowy jest możliwa dopiero po zarejestrowaniu spółki. Zmiana ta następuje już w „tradycyjnym” trybie, zgodnie z art. 255 KSH.

Do powstania S24 nie jest wymagane wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego przed rejestracją spółki. Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później, niż w terminie 7 dni od dnia wpisania spółki z o.o. do rejestru i musi mieć postać tylko i wyłącznie wkładów pieniężnych.

Natomiast podwyższenie kapitału zakładowego dokonywanego po wpisie S24 do rejestru, może być pokryte wkładami pieniężnymi lub niepieniężnymi.

Podsumowując, spółka z o.o. zawiązana przez Internet jest taką samą spółką, jak spółka z o.o. zakładana na mocy aktu notarialnego. Różnica polega na sposobie rejestracji. Konsekwentnie, do S24, stosuje się w całości przepisy dotyczące spółki z o.o. zawiązywanej „tradycyjnie”, chyba, że w danym wypadku przepis szczególny stanowi inaczej.

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będącej jedną z najpopularniejszych form prawnych prowadzenia biznesu, za pośrednictwem platformy internetowej została wprowadzona głównie z uwagi na odformalizowanie, a przez to przyspieszenie i ułatwienie założenia i podjęcia działalności gospodarczej. Jednak z praktycznego punktu widzenia należy zastanowić się, czy wprowadzając tę instytucję rzeczywiście osiągnięto zamierzony efekt.

Kiedy warto korzystać z faktoringu - skutki bilansowe

Termin rozpatrzenia wniosku złożonego poprzez system teleinformatyczny wynosi 24 godziny od momentu złożenia wniosku, o czym mówi art 20a ust. 2 Ustawy z dn. 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. Niemniej jednak nie dotrzymanie tego terminu nie wywołuje żadnych negatywnych skutków w stosunku do osoby rozpatrującej wniosek, zatem nie ma żadnej gwarancji, że procedurę uda zakończyć się w tak szybkim czasie. Dla porównania - termin instrukcyjny dla rozpatrzenia wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, w tradycyjnej formie wynosi 7 dni.

Przymiotem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak sama nazwa wskazuje jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki (art. 151 par. 4 Kodeksu spółek handlowych: „Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki.”).

W związku z powyższym pod uwagę należy wziąć również kwestię związaną z koniecznością wniesienia kapitału zakładowego. Jedną z przesłanek ukonstytuowania się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest wniesienie przez wspólników wkładu na pokrycie całego kapitału zakładowego (art. 163 pkt. 2 Kodeksu spółek handlowych). W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji (formy przejściowej powstałej w wyniku zawiązania spółki jeszcze nie wpisanej do rejestru) za zobowiązania spółki, solidarnie z nią odpowiadają wspólnicy (art. 13 Kodeksu spółek handlowych). W przypadku spółek S24 (zakładając, że termin rejestracji wskazany w ustawie zostanie dotrzymany) brak jest formy pośredniej jaką jest spółka w organizacji, a dodatkowo art. 158 par 1ą konstytuuje wyjątek od zasady uprzedniego wniesienia przez wspólników, wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, który zgodnie z tym przepisem, może być wniesiony po rejestracji spółki. Zadajmy sobie więc pytanie czy prowadzenie interesów z takim podmiotem sprzyja rozwojowi poczucia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego?

Kolejnym minusem jest brak możliwości modyfikacji elektronicznego wzorca umowy (wzorzec został określony przez Ministra Sprawiedliwości w rozporządzeniu z dnia 22 grudnia wydanym na podstawie art 157ą par 5 Kodeksu spółek handlowych). W spółce S24 wspólnicy muszą objąć udziały równe i niepodzielne (pokryte wyłącznie wkładem pieniężnym) bez możliwości ich uprzywilejowania, nie możliwe jest również spisanie listy czynności przekraczających zwykły zarząd, które wymagają zgody spółki (wzorzec wskazuje jedynie czynności dwukrotnie przewyższające wysokość kapitału zakładowego spółki). Jednym z największych mankamentów tego rozwiązania jest brak możliwości modyfikacji modelu reprezentacji spółki, gdyż mamy do wyboru wyłącznie dwie opcje (reprezentacja samodzielna lub standardowy model określony w przepisach Kodeksu spółek handlowych).

Podsumowując - wzorzec spółki wykorzystywany przy elektronicznej rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest aż nadto uproszczony. Choć spółka ta jest w stanie funkcjonować w oparciu o taką umowę, to w praktyce i tak nie uda nam się uniknąć wizyty u notariusza. Każda zmiana umowy spółki odbyć się musi w tradycyjnej formie wskazanej w przepisach kodeksu, tj. w formie aktu notarialnego. Pamiętać należy, że korzystając ze wzorca nie jest możliwe ujęcie w umowie zapisów dotyczących tak fundamentalnych kwestii jak dokapitalizowanie spółki przez obecnych wspólników spółki czy wniesienia dopłat - Iwona Łagowska, Banking Advisor w Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Opóźnienia w publikacji umów podatkowych

Zapraszamy na forum Księgowość

  

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA