| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Odpowiedzialność wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Odpowiedzialność wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Sama nazwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wskazuje na ograniczoną odpowiedzialność majątkową wspólników spółki. Warto przybliżyć więc jak owa odpowiedzialność wygląda i w jakim dokładnie zakresie wspólnicy odpowiadają za długi swojej spółki.

Kiedy zarząd ponosi odpowiedzialność.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 299 Kodeksu Spółek Handlowych członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność ta dotyczy zarówno zobowiązań wymagalnych, jak i niewymagalnych. Co niezmiernie istotne odpowiedzialność ta odnosi się nie tylko do członków zarządu spółki, których kadencja w tym organie przypadała na dzień wymagalności zobowiązania, ale dotyczy ona również poprzednich członków zarządu, którzy doprowadzili do powstania tych zobowiązań i w czasie, których kadencji zobowiązania te istniały.

Warto nadmienić, iż zarządu spółki z o.o. nie chroni również postępowanie likwidacyjne spółki, niezależnie od tego czy zobowiązanie powstało lub stało się wymagalne w toku likwidacji - tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 stycznia 2007 roku. Sąd stwierdził również, że postępowanie likwidacyjne chroniłoby członków zarządu za wcześniejsze zobowiązania o ile zgłosiliby wniosek o upadłość we właściwym czasie. Zgodnie bowiem z przepisami prawa upadłościowego zarząd ma obowiązek zgłosić wniosek o upadłość nie później niż w ciągu dwóch tygodni od dnia wystąpienia podstawy dla złożenia takiego wniosku. 

Polecamy: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry

Polecamy: Monitor Księgowego

 


 

Omawiając daną problematykę, warto również wskazać na przepisy art. 585-596 Kodeksu Spółek Handlowych, w których uregulowane zostały między innymi kwestie związane z działaniem na szkodę spółki - poprzez niewywiązywanie się z ustawowo i statutowo narzuconych na spółkę obowiązków. Za naruszenie powyższych przepisów grozi odpowiedzialność karna (kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub grzywny).

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania podatkowe spółki.

Jak już zostało wyżej wspomniane zarząd spółki ponosi odpowiedzialność za jej zobowiązania, w tym również zobowiązania podatkowe. Zgodnie z art. 116 Ordynacji Podatkowej za zobowiązania podatkowe spółki całym majątkiem odpowiada zarząd tejże spółki. W przypadku, gdyby spółka nie posiadała zarządu za jej zobowiązania odpowiadają wspólnicy lub pełnomocnik o ile został powołany.

Podstawa przeniesienia odpowiedzialności na zarząd spółki

Podstawą do przeniesienia odpowiedzialności za zobowiązania spółki na jej zarząd jest wystąpienie faktu bezskuteczności egzekucji z majątku spółki (zasada subsydiarności). Dotyczy to zarówno egzekucji na gruncie przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego, jak i egzekucji administracyjnej.

 

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Krzysztof Gładych, radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych

Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK