| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy przekazanie byłemu wspólnikowi nieruchomości w ramach rozliczeń w udziałach spółki podlega VAT

Czy przekazanie byłemu wspólnikowi nieruchomości w ramach rozliczeń w udziałach spółki podlega VAT

Czy w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej jednego ze wspólników i przekazaniem mu w ramach rozliczeń w udziałach spółki prawa wieczystego użytkowania gruntów i prawa własności budynku użytkowego (przy nabyciu pierwotnym spółka korzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytego budynku) powstaje obowiązek opodatkowania VAT tych czynności przez spółkę? Czy transakcja ta rodzi skutki podatkowe w zakresie VAT dla występującego wspólnika?

Będą w tym przypadku obowiązywały takie same zasady opodatkowania, jak gdyby spółka sprzedawała nieruchomość wraz z prawem użytkowania wieczystego. VAT od ww. czynności nalicza się według stawek obowiązujących dla dostawy poszczególnych towarów, z uwzględnieniem zwolnień przewidzianych w ustawie - m.in. zwolnienia dostawy towarów używanych, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Jednak w Państwa przypadku zwolnienia dotyczącego towarów używanych nie można zastosować, ponieważ przy nabyciu budynku przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Skoro jest to budynek użytkowy, jego dostawa będzie podlegać opodatkowaniu według stawki 22%. W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o postanowieniach art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z niego, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Dostawa (sprzedaż) zabudowanego gruntu podlega w całości opodatkowaniu według stawki odpowiedniej dla budynku znajdującego się na tym gruncie.
 
Przykład
Spółka w ramach rozliczeń ze wspólnikiem przekazała mu nieruchomość (data zakończenia budowy 1995 r.), która ma charakter użytkowy. Przy nabyciu nieruchomości spółka nie odliczyła VAT. Wartość gruntu wyniosła 10 000 zł, natomiast nieruchomości 150 000 zł. Budynek można potraktować jako towar używany, dlatego całość obrotu w kwocie 160 000 zł będzie korzystała ze zwolnienia.
 
Jeśli wspólnik jest podatnikiem VAT, będzie istniał również obowiązek wystawienia faktury VAT. Jeśli nie, to fakturę wystawimy tylko na żądanie wspólnika.
Na wspólniku nie ciążą żadne obowiązki w VAT z tytułu nabycia nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego.
 
• art. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 
Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK