| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy wniesienie udziałów w spółce z o.o. do spółki jawnej rodzi przychód u wspólnika

Czy wniesienie udziałów w spółce z o.o. do spółki jawnej rodzi przychód u wspólnika

Osoby fizyczne planują założenie spółki jawnej. Wkładem niepieniężnym jednego ze wspólników mają być jego udziały w spółce z o.o. Czy wnosząc taki aport, wspólnik będzie obowiązany do zapłaty podatku z tytułu zbycia udziałów na rzecz spółki jawnej?


RADA

Zdaniem organów podatkowych wniesienie udziałów jako wkładu do spółki osobowej jest neutralne podatkowo. Wynika to z faktu, że w wyniku tego rodzaju czynności wspólnik nie osiąga przychodu należnego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 updof kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c) tego artykułu, stanowią odrębne źródło przychodu. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) updof).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

W świetle przedstawionych przepisów należy zadać sobie pytanie, czy wniesienie udziałów w spółce z o.o. jako wkładu do spółki jawnej może być utożsamione z ich zbyciem.

W myśl przepisów k.s.h. wkład wspólnika do spółki jawnej może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Prawa, które wspólnik zobowiązuje się wnieść do spółki, uważa się za przeniesione na spółkę.

Z powyższego wynikałoby, iż wspólnik trwale wyzbywa się udziałów na rzecz spółki jawnej, a zatem będzie zobowiązany do zapłaty podatku, o którym mowa w art. 30b ust. 1 updof.

Analiza pism organów podatkowych wskazuje jednak, że ich zdaniem w wyniku tego rodzaju czynności podatnik nie osiąga przychodu należnego.

W piśmie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 4 lipca 2005 r. nr II/415/011/109/25841/05/MW czytamy, że:

(...) podwyższenie wkładu wiąże się ze zwiększeniem przysługującego wspólnikowi spółki udziału kapitałowego, który z kolei wpływa na wysokość jego udziału w zysku lub stracie spółki. Wartość nabytego prawa uzależniona jest bowiem od rzeczywistej kondycji spółki. Wobec powyższego uznać należy, że w przedmiotowej sprawie przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania, ponieważ operacja polegająca na podwyższeniu przez Podatnika wkładów w spółce jawnej posiadanymi udziałami i akcjami w spółkach kapitałowych nie ma charakteru odpłatnego.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku w piśmie z 17 października 2005 r. nr BI/4117-0049/05. W piśmie tym organ podatkowy starał się określić warunki, w jakich udziały będące przedmiotem wkładu do spółki osobowej mogą zostać opodatkowane. Czytamy w nim, że:

(...) kierując się wykładnią systemową i celowościową, należy uznać, iż w momencie wniesienia udziałów lub papierów wartościowych w formie aportu do innej spółki nie występuje jeszcze obowiązek podatkowy. Moment opodatkowania zostaje w tym przypadku przesunięty na dzień zbycia udziałów (akcji) objętych za wkład niepieniężny, którego przedmiotem były udziały.

• art. 10, art. 48 § 2 i 3 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a), art. 30b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

Małgorzata Rymarz

konsultant w kancelarii doradztwa podatkowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK