| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy udziały kupione od syndyka podwyższają kapitał spółki

Czy udziały kupione od syndyka podwyższają kapitał spółki

Prowadzę księgi rachunkowe spółki z o.o. W marcu nasza spółka kupiła za kwotę 1500 zł, na podstawie umowy sprzedaży, należności (kaucja gwarancyjna z tytułu wykonanych robót gwarancyjnych), których właścicielem był syndyk upadłej spółki. Wartość należności wynosi 34 722,05 zł. W tym samym czasie, również u tego syndyka, kupiliśmy udziały w spółce Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) w liczbie 1200 udziałów o wartości 500 zł za każdy udział, za które zapłaciliśmy 12 500 zł. Jak zaewidencjonować, i w jakiej wartości, należności i udziały w księgach rachunkowych spółki? Czy udziały podwyższają kapitał spółki? Czy zapłacona kwota jest kosztem podatkowym? Od umowy sprzedaży należności i udziałów zapłaciliśmy 1% podatku od ceny zakupu i złożyliśmy deklarację PCC-3 do urzędu skarbowego.

Do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wydatki poniesione na nabycie wierzytelności (w tym zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych) w takiej części procentowej, jaką stanowi otrzymany wpływ w stosunku do ceny nabycia tej wierzytelności.

Dla celów bilansowych udziały w innych jednostkach wycenia się według ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, lub według wartości godziwej.

Cena nabycia udziałów obejmuje kwotę należną sprzedającemu, powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem, w tym m.in. o podatek od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że poniesione koszty, zaliczone do ceny nabycia udziałów, zostaną zarachowane w księgach rachunkowych w ciężar kosztów bilansowych dopiero w dacie ewentualnego zbycia tych udziałów. Koszty te zalicza się do kosztów finansowych.

W księgach rachunkowych nabywcy kupione udziały w innych jednostkach, w zależności od ich przeznaczenia, zalicza się do inwestycji długoterminowych albo krótkoterminowych.

- nabycie udziałów według ceny nabycia

Wn „Długoterminowe aktywa finansowe” lub

„Krótkoterminowe aktywa finansowe” 12 500,00

Ma „Pozostałe rozrachunki” 12 500,00

- zapłata za nabyte udziały

Wn „Pozostałe rozrachunki” 12 500,00

Ma „Rachunek bankowy” 12 500,00

W razie uznania, że poniesione koszty, bezpośrednio związane z operacją nabycia przez jednostkę udziałów, nie są istotne, mogą one zostać zarachowane na podstawie dowodów źródłowych w ciężar kosztów finansowych w dacie ich poniesienia. Poziom istotności jednostka określa indywidualnie, a informacja o nim powinna się znaleźć w polityce rachunkowości.

• art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 28 ust. 1 pkt 3, art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Wioletta Roman

doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK