| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy udziały kupione od syndyka podwyższają kapitał spółki

Czy udziały kupione od syndyka podwyższają kapitał spółki

Prowadzę księgi rachunkowe spółki z o.o. W marcu nasza spółka kupiła za kwotę 1500 zł, na podstawie umowy sprzedaży, należności (kaucja gwarancyjna z tytułu wykonanych robót gwarancyjnych), których właścicielem był syndyk upadłej spółki. Wartość należności wynosi 34 722,05 zł. W tym samym czasie, również u tego syndyka, kupiliśmy udziały w spółce Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) w liczbie 1200 udziałów o wartości 500 zł za każdy udział, za które zapłaciliśmy 12 500 zł. Jak zaewidencjonować, i w jakiej wartości, należności i udziały w księgach rachunkowych spółki? Czy udziały podwyższają kapitał spółki? Czy zapłacona kwota jest kosztem podatkowym? Od umowy sprzedaży należności i udziałów zapłaciliśmy 1% podatku od ceny zakupu i złożyliśmy deklarację PCC-3 do urzędu skarbowego.

Do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wydatki poniesione na nabycie wierzytelności (w tym zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych) w takiej części procentowej, jaką stanowi otrzymany wpływ w stosunku do ceny nabycia tej wierzytelności.

Dla celów bilansowych udziały w innych jednostkach wycenia się według ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, lub według wartości godziwej.

Cena nabycia udziałów obejmuje kwotę należną sprzedającemu, powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem, w tym m.in. o podatek od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że poniesione koszty, zaliczone do ceny nabycia udziałów, zostaną zarachowane w księgach rachunkowych w ciężar kosztów bilansowych dopiero w dacie ewentualnego zbycia tych udziałów. Koszty te zalicza się do kosztów finansowych.

W księgach rachunkowych nabywcy kupione udziały w innych jednostkach, w zależności od ich przeznaczenia, zalicza się do inwestycji długoterminowych albo krótkoterminowych.

- nabycie udziałów według ceny nabycia

Wn „Długoterminowe aktywa finansowe” lub

„Krótkoterminowe aktywa finansowe” 12 500,00

Ma „Pozostałe rozrachunki” 12 500,00

- zapłata za nabyte udziały

Wn „Pozostałe rozrachunki” 12 500,00

Ma „Rachunek bankowy” 12 500,00

W razie uznania, że poniesione koszty, bezpośrednio związane z operacją nabycia przez jednostkę udziałów, nie są istotne, mogą one zostać zarachowane na podstawie dowodów źródłowych w ciężar kosztów finansowych w dacie ich poniesienia. Poziom istotności jednostka określa indywidualnie, a informacja o nim powinna się znaleźć w polityce rachunkowości.

• art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 28 ust. 1 pkt 3, art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Wioletta Roman

doradca podatkowy

reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »