| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Od remanentu 10 proc. podatku

Od remanentu 10 proc. podatku

Występujący ze spółki cywilnej wspólnik, który nie zamierza kontynuować działalności gospodarczej, powinien zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek od dochodu z remanentu.


Cztery lata temu podatnik wraz z dwoma innymi wspólnikami założył spółkę cywilną w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólnicy zakupili na spółkę nieruchomość na potrzeby związane z prowadzoną działalnością. Inwestycja w całości została sfinansowana kredytem udzielonym przez bank. Podatnik chciałby przekazać swoje udziały córce. Wspólnicy wyrażają zgodę na odpowiedni zapis w formie aneksu do umowy spółki. Podatnik nie wie, jakie czynności powinien wykonać, aby zgodnie z przepisami przekazać udziały córce, i czy będzie musiał zapłacić podatek.

Barbara Rusinowska, konsultant podatkowy w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Toruniu, wskazuje, że przekazanie udziałów w spółce cywilnej jest zagadnieniem budzącym spory.

- Wspólnik, który chce przekazać swoje udziały córce, może to zrobić w formie darowizny, pod warunkiem że wspólnicy wyrażą zgodę na zmianę wspólnika w uchwale, która może mieć postać aneksu do umowy - wskazuje nasza rozmówczyni.

Podkreśla jednocześnie, że jeśli w skład wspólnego majątku dotychczasowych wspólników spółki wchodziła nieruchomość, to przystąpienie nowego wspólnika do spółki wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Uchwała powinna zawierać także formę rozliczenia się dotychczasowych wspólników.

- Zmiana wspólników wiąże się zatem z koniecznością przeprowadzenia remanentu na dzień jej dokonywania. O zmianie wspólników spółki należy także zawiadomić właściwy urząd skarbowy (NIP-2 i NIP-D) - zwraca uwagę Barbara Rusinowska.

Dodaje, że wspólnik występujący powinien złożyć w urzędzie gminy pisemne zawiadomienie o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Odpowiednio, nowy wspólnik powinien zostać wpisany do ewidencji działalności gospodarczej oraz zgłoszony do ZUS.

- Kontrowersje wywołuje także opodatkowanie tzw. dochodu z remanentu. W świetle pism organów podatkowych, jeżeli występujący wspólnik nie zamierza kontynuować dalej działalności gospodarczej, ma on obowiązek zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek dochodowy od tej części dochodu z remanentu na dzień wystąpienia ze spółki, jaka przypada na niego w związku z udziałem ustalonym w umowie spółki - mówi Barbara Rusinowska.

Nasza rozmówczyni wskazuje, że w przypadku spółki wieloosobowej wystąpienie wspólnika i przystąpienie kolejnej osoby do spółki nie jest równoznaczne z rozwiązaniem spółki dotychczasowej i zawiązaniem nowej.

- W konsekwencji nie rodzi obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych - podsumowuje Barbara Rusinowska.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »