| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Wykup akcji przez spółkę należy rozliczyć

Wykup akcji przez spółkę należy rozliczyć

Dla celów podatkowych nie ma znaczenia, że sprzedaż akcji nastąpiła przez ich przymusowy wykup. Od dochodu z tego tytułu należy zapłacić 19-proc. podatek i złożyć zeznanie PIT-38.


Na podstawie art. 418 par. 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) walne zgromadzenie może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy. Gdy spółka przymusowo odkupiła akcje pracownicze od swoich pracowników, to w momencie wykupu ciąży na pracownikach obowiązek podatkowy.

Magdalena Fitali-Woźniak, konsultant w Dziale Doradztwa, Grupa Gumułka - Kancelaria Prawa Finansowego, przypomina jednak, że dla celów podatkowych nie ma znaczenia, że zbycie akcji zostało dokonane w trybie przymusowym. Co do zasady sprzedaż akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatek wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu, czyli różnicy między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia a kosztami uzyskania przychodów.

Ekspert z Grupy Gumułka podkreśla, że opodatkowaniu nie podlega przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. Chodzi m.in. o odpłatne zbycie papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r.

Tak więc przychód z tytułu przymusowego wykupu akcji, podobnie jak przy standardowej sprzedaży akcji na rynku giełdowym lub w drodze cywilnej umowy kupna sprzedaży, należy rozliczyć składając zeznanie roczne PIT-38. Magdalena Fitali-Woźniak zwraca uwagę, że przy obliczaniu należnego podatku nie ma potrzeby uwzględniania w zeznaniu informacji o przymusowym wykupie akcji. Zeznanie to wypełniane jest na podstawie informacji zawartych w PIT-8C, które podatnik musi otrzymać do końca lutego następnego roku od podmiotu, który nabył akcje.

- Należy mieć na uwadze, że transakcja ta rodzi obowiązek również w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykupu akcji pracowniczych przez zarząd - konkluduje Magdalena Fitali-Woźniak.

19 proc. wynosi podatek przy przymusowym wykupie akcji

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK