| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Jednoosobowy zarząd a reprezentacja w spółce z o.o.

Jednoosobowy zarząd a reprezentacja w spółce z o.o.

W praktyce dość często powstają wątpliwości co do reprezentacji spółki, w sytuacji kiedy powołany jest tylko jeden członek zarządu, a w postanowieniu dotyczącym sposobu reprezentacji zapisana jest konieczność współdziałania dwóch osób. Czy w związku z tym istnieje konieczność uzupełniania składu zarządu lub powoływania prokurenta, które wymagają rejestracji w KRS oraz generują dodatkowe koszty?

Ocenę powyższej sytuacji umożliwia analiza art. 205 §1 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z przepisem, jeśli zarząd jest wieloosobowy to sposób reprezentowania określa umowa spółki. Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż łączny sposób reprezentacji spółki z o.o. dotyczyć może jedynie wypadków, kiedy zarząd liczy co najmniej dwóch członków. A co jeśli zarząd jest jednoosobowy? Treść wspomnianego przepisu nasuwa tezę, zgodnie z którą w sytuacji, gdy zarząd jest jednoosobowy, to oświadczenia za spółkę składa jego jedyny członek. Natomiast sposób reprezentacji określony w umowie spółki nie ma w takich okolicznościach zastosowania.

Zasady reprezentacji spółki z o.o. w organizacji

Kwestia reprezentacji spółki z jedynym członkiem zarządu budzi wiele wątpliwości, ponieważ odpowiedź nie jest zawarta wprost w kodeksie. Jedynie dokładna analiza prowadzi do powyższych wniosków. Zagadnienie doczekało się również rozstrzygnięcia aż przez Sąd Najwyższy. W postanowieniu z dnia 24.07.2013 r. w sprawie o sygnaturze III CNP 1/13 Sąd ten sformułował następującą tezę:  Łączny sposób reprezentacji dotyczyć może jedynie wypadków, kiedy zarząd w spółce jest wieloosobowy. Jeżeli natomiast zarząd jest jednoosobowy, osoba stanowiąca zarząd ma prawo samoistnego reprezentowania spółki, a ograniczanie jej prawa przez ustanowienie obowiązku działania z inną osobą (np. prokurentem), jest bezskuteczne. Zarząd bowiem pełni charakter organu spółki, prowadzącego jej sprawy oraz reprezentującego ją na zewnątrz.

Podyskutuj o tym z innymi księgowymi na naszym forum

Sąd poparł swoją opinię oceniając skutki takiego określenia sposobu reprezentacji, która - w wypadku niepowołania prokurentów prowadziłaby do uniemożliwienia prawidłowo ustanowionemu zarządowi reprezentowania spółki.

Uchwała SN w sprawie reprezentacji spółki z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK