| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Odpowiedzialność podatkowa spółki cywilnej

Odpowiedzialność podatkowa spółki cywilnej

Spółka cywilna w Polsce jest podmiotem specyficznym i uregulowanym w wielu ustawach, wzajemnie ze sobą sprzecznych. W przypadku odpowiedzialność podatkowej wspólników spółki cywilnej odpowiednie uregulowania zawiera ustawa Ordynacja podatkowa.

Innego typu zobowiązaniem podatkowym jest podatek od towarów i usług (VAT), określony w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.). Jako, że ustawa o VAT tworzy ze spółki cywilnej podatnika, przez nadanie mu Numeru Identyfikacji Podatkowej, oraz dając jej prawo do wystawiania faktur VAT w swoim imieniu. Ustawodawca wykazał się wielką niekonsekwencją wprowadzając takie regulacje. W przypadku więc podatku VAT to spółka w pierwszej kolejności odpowiada za zobowiązanie ze swojego majątku (jak chociażby z rachunku bankowego wskazanego na fakturach przelewowych), pomimo, że zgodnie z postanowieniami Kodeksu Cywilnego swojego majątku nie ma, a następnie z majątku wspólników. Niestety podobnie jak w przypadku PCC i PIT organ egzekucji skarbowej w razie zaległości podatkowej może od razu przystąpić do egzekucji z majątku tylko jednego ze wspólników z pominięciem zobowiązanego z mocy ustawy.

Reasumując niezależnie od rodzaju podatku, jeżeli w jakikolwiek sposób opodatkowanie powstało w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej organy podatkowe, czy też skarbowe mogą sobie wybierać dowolnie ze wspólników z kogo przeprowadzą egzekucję zobowiązania, a także w jakiej wysokości. Oznacza to, że podobnie jak w spółkach osobowych wskazanych w Kodeksie Spółek Handlowych (czyli spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej) będąc wspólnikiem ryzykujemy koniecznością zapłacenia całości podatków jakie powstały w związku z działalnością spółki. Często takie rozwiązanie łączy się z dramatami ludzkimi, kiedy organy podatkowe nakazują zapłacić z majątku prywatnego wspólnika zobowiązanie spółki z tytułu podatku VAT, które może wynosić wiele milionów. Oczywiście wspólnik który pokryje zobowiązanie podatkowe za spółkę lub innego wspólnika może od niej lub niego dochodzić swoich pieniędzy w powództwie regresowym, nie mniej jednak jest to proces cywilny który może ciągnąć się wiele lat.

Jakie są skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Michał Jaskólski

Partner

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zdjęcia

Odpowiedzialność podatkowa spółki cywilnej / Fotolia
Odpowiedzialność podatkowa spółki cywilnej / Fotolia

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK