REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność podatkowa spółki cywilnej

Kancelaria Prawna
Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.
Odpowiedzialność podatkowa spółki cywilnej / Fotolia
Odpowiedzialność podatkowa spółki cywilnej / Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna w Polsce jest podmiotem specyficznym i uregulowanym w wielu ustawach, wzajemnie ze sobą sprzecznych. W przypadku odpowiedzialność podatkowej wspólników spółki cywilnej odpowiednie uregulowania zawiera ustawa Ordynacja podatkowa.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że spółka cywilna jest ustanowiona przepisami Kodeku Cywilnego (art. 860-875), gdzie określa się ją, jako umowę, w ramach której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w określony sposób, a głównie przez wniesienie wkładów. Doktryna prawa interpretując postanowienia Kodeksu Cywilnego bezsprzecznie uważa, że spółka cywilna nie jest żadnego rodzaju podmiotem, a jedynie wzajemnymi zobowiązaniami wobec siebie określonych osób. Rozumienie takie znajdziemy również w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tj. z 2013 r. poz. 672), gdzie w gronie przedsiębiorców możemy, co najwyżej doszukać się wspólnika spółki cywilnej, ale na pewno nie samej spółki.

Autopromocja

Odpowiedzialność podatkowa wspólników spółki cywilnej określa art 115 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tj. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Zgodnie z jego brzmieniem wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe.

Wspólnicy spółki cywilnej są obłożeni dwoma głównymi podatkami, a mianowicie podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), nałożonym ustawą z dnia 9 września 2000 r. (tj. z 2010 r., Dz. U. Nr 101, poz. 649), oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), nałożonym ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. (tj. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). W przypadku tych podatków podstawowym podatnikiem jest każdy ze wspólników, a podatek regulowany jest co do zasady w częściach w jakich zachodzi podział zysków z prowadzenia spółki cywilnej. W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności w razie nieuregulowania zobowiązania podatkowego właściwe organy skarbowe powinny pociągnąć do odpowiedzialności tylko tego wspólnika, które określonego podatku nie zapłacił. Dopiero w dalszej kolejności w razie jego wypłacalności mogą „ścigać” pozostałych wspólników. Niestety termin solidarności dłużników użyty przez ustawodawcę daje szersze uprawnienie organom skarbowym. Zgodnie z art 366 Kodeksu Cywilnego kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Oznacza to, że już sam brak zapłaty przez jednego wspólnika podatku pozwala organom egzekucyjnym wszczynać egzekucję z innych wspólników z pominięciem samego bezpośrednio zobowiązanego. Szczęśliwie z uprawnienia tego organy skarbowe rzadko korzystają.

Zmiany w składzie osobowym wspólników spółki

Innego typu zobowiązaniem podatkowym jest podatek od towarów i usług (VAT), określony w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.). Jako, że ustawa o VAT tworzy ze spółki cywilnej podatnika, przez nadanie mu Numeru Identyfikacji Podatkowej, oraz dając jej prawo do wystawiania faktur VAT w swoim imieniu. Ustawodawca wykazał się wielką niekonsekwencją wprowadzając takie regulacje. W przypadku więc podatku VAT to spółka w pierwszej kolejności odpowiada za zobowiązanie ze swojego majątku (jak chociażby z rachunku bankowego wskazanego na fakturach przelewowych), pomimo, że zgodnie z postanowieniami Kodeksu Cywilnego swojego majątku nie ma, a następnie z majątku wspólników. Niestety podobnie jak w przypadku PCC i PIT organ egzekucji skarbowej w razie zaległości podatkowej może od razu przystąpić do egzekucji z majątku tylko jednego ze wspólników z pominięciem zobowiązanego z mocy ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując niezależnie od rodzaju podatku, jeżeli w jakikolwiek sposób opodatkowanie powstało w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej organy podatkowe, czy też skarbowe mogą sobie wybierać dowolnie ze wspólników z kogo przeprowadzą egzekucję zobowiązania, a także w jakiej wysokości. Oznacza to, że podobnie jak w spółkach osobowych wskazanych w Kodeksie Spółek Handlowych (czyli spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej) będąc wspólnikiem ryzykujemy koniecznością zapłacenia całości podatków jakie powstały w związku z działalnością spółki. Często takie rozwiązanie łączy się z dramatami ludzkimi, kiedy organy podatkowe nakazują zapłacić z majątku prywatnego wspólnika zobowiązanie spółki z tytułu podatku VAT, które może wynosić wiele milionów. Oczywiście wspólnik który pokryje zobowiązanie podatkowe za spółkę lub innego wspólnika może od niej lub niego dochodzić swoich pieniędzy w powództwie regresowym, nie mniej jednak jest to proces cywilny który może ciągnąć się wiele lat.

Jakie są skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Michał Jaskólski

Partner

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA