| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Wynagrodzenia pracownicze zapłacone przez spółkę przejmującą

Wynagrodzenia pracownicze zapłacone przez spółkę przejmującą

Nasza spółka dokonała przejęcia innej spółki z o.o. Przejęcie spółki nastąpiło 5 lutego 2008 r. Wynagrodzenie za pracę zostanie wypłacone pracownikom do końca lutego 2008 r. Czy wynagrodzenie pracownicze i składki na ubezpieczenia społeczne wypłacone na rzecz pracowników spółki przejętej przez spółkę przejmującą po dacie połączenia stanowią koszt podatkowy spółki przejmującej?


ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 u.p.d.o.f. (z umów o pracę, umów o dzieło, umów zlecenia itd.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. Z kolei w myśl art. 16 ust. 1 pkt 57a u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Do kosztów uzyskania przychodów związanych z wywiązywaniem się przez pracodawcę z obowiązku wypłaty należnego pracownikom wynagrodzenia za pracę nie można zaliczyć niewypłaconych należności z kosztów wynagrodzeń ze stosunku pracy. Taką samą zasadę wprowadzono w odniesieniu do nieopłaconej składki ZUS w części finansowanej przez płatnika (pkt 57a).

Wobec tego, że skutkiem łączenia się spółek przez przejęcie było wejście spółki przejmującej w sytuację prawną spółki przejętej, dłużnikiem z tytułu zobowiązań spółki przejętej stała się od dnia połączenia spółka przejmująca. Zasada ta dotyczy także obowiązków ciążących do tego dnia na spółce przejmowanej w związku z pełnieniem przez nią funkcji pracodawcy, ponieważ w jej prawa i obowiązki z tego zakresu wstąpiła z mocy prawa spółka przejmująca. W przypadku gdy wynagrodzenia należne pracownikom spółki przejmowanej za miesiąc luty 2008 r. nie zostaną wypłacone do dnia połączenia, to obowiązek w tym zakresie przechodzi na spółkę przejmującą. Zapłacone wynagrodzenia pracownicze mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy, takie prawo będzie przysługiwało spółce przejmującej, gdy należności wobec przejętych pracowników zostaną zapłacone. Odnośnie składek ZUS należy uznać, że w części obciążającej pracownika moment zaliczenia do kosztów należy łączyć z datą wypłaty pracownikowi wynagrodzenia. Kosztem podatkowym pracodawcy w dacie wypłacenia staje się wynagrodzenie w kwocie brutto, czyli obejmujące także składki obciążające pracownika. Natomiast składki w części finansowanej przez płatnika, czyli spółki przejmującej zaliczane są do kosztów dopiero w miesiącu dokonania ich wpłaty do ZUS.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »