| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Ochrona polskich spółek przed wrogim przejęciem

Ochrona polskich spółek przed wrogim przejęciem

Ochrona strategicznych polskich spółek przed wrogim przejęciem - to cel ustawy z 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji, która aktualnie czeka na podpis Prezydenta. Ustawa wejdzie w życie po sześciu miesiącach od dnia ogłoszenia, a więc już w 2016 roku.

Ustawa o kontroli niektórych inwestycji nakłada na inwestorów obowiązek poinformowania Ministerstwa Skarbu Państwa o planowanym kupnie udziałów w jednej ze strategicznych spółek. Minister skarbu mógłby zgłosić sprzeciw i zablokować taką transakcję. Na decyzję miałby 90 dni od otrzymania zgłoszenia, albo wszczęcia postępowania w tej sprawie.

Listę podmiotów podlegających ochronie ma określić w rozporządzeniu rząd. Ma przy tym uwzględnić udział danego podmiotu w rynku, skalę prowadzonej działalności oraz to, czy kontrola inwestycji jest niezbędna dla zapewnienia ochrony porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

Wśród branż, których dotyczy ustawa, znalazły się: wykonywanie działalności operatora systemu przesyłowego gazu, albo energii elektrycznej, wytwarzanie energii elektrycznej, produkcja benzyny lub oleju napędowego, transport rurociągowy oraz magazynowanie i przechowywanie ropy naftowej, benzyny lub oleju napędowego, produkcja chemikaliów, nawozów oraz wyrobów chemicznych, produkcja uzbrojenia lub sprzętu wojskowego.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Regulacja przewiduje również sankcje za dokonanie transakcji z naruszeniem ustawy, czyli m.in. pomimo sprzeciwu lub bez zawiadomienia. Zapisano w niej unormowania wymuszające zbycie takich akcji albo udziałów.

Ustawę, która chroniłaby poszczególne spółki przed wrogim przejęciem, już w grudniu ubiegłego roku zapowiadał ówczesny minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Wskazywał wówczas, że MSP tworzy taką ustawę. Ostatecznie do Sejmu trafił projekt poselski.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik mówił w czerwcu w Sejmie, że resort popiera ustawę. Dodał, że również inne kraje wprowadzają tego rodzaju przepisy - choćby Austria i Niemcy. Podał też przykład Kanady, gdzie polski koncern KGHM kupując spółkę Quadra, musiał uzyskać zgodę kanadyjskiego ministra przemysłu, a także spełnić szereg warunków postawionych przez kanadyjski rząd.

Ustawa ma obowiązywać po sześciu miesiącach od dnia ogłoszenia. (PAP)

Steinhoff/: ustawa przeciw wrogim przejęciom jest racjonalna

"Zdecydowanie uważam, że jest to racjonalna ustawa. Porządkuje kwestie nadzoru właścicielskiego wobec firm o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki, choćby dla bezpieczeństwa energetycznego. Reguluje te sprawy podobnie jak ma to już miejsce w co najmniej kilku innych krajach Unii Europejskiej" - powiedział PAP dr Janusz Steinhoff, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej i były minister gospodarki.

"Ustawa ma charakter ogólny, jak każda, i jak każda po szczegółowe rozwiązania odsyła do aktów wykonawczych. Teraz Rada Ministrów będzie mogła na jej podstawie stworzyć listę takich chronionych przedsiębiorstw. Wierzę, że dobrze wywiąże się z zadania" - dodał Steinhoff. "Niektóre firmy mogą być prywatyzowane jedynie w oparciu o specyficzne regulacje. Owszem, to się będzie odbijało na wartości tych firm i będzie zmniejszać możliwości uzyskiwania środków ze sprzedaży akcji państwowych przedsiębiorstw. Ale cele strategiczne, bezpieczeństwo polskiej gospodarki, są ważniejsze. W naszym państwie trzeba podzielić generalnie firmy państwowe na takie, które mogą być prywatyzowane i takie, które w żadnej sytuacji nie powinny podlegać prywatyzacji, bądź podlegać przy szczególnych regulacjach. To wyjście naprzeciw tym potrzebom, które zgłaszano od dłuższego czasu" - wskazał.

"Przykładowo, ostatnio mieliśmy spór o prywatyzację PKP Energetyka. To właśnie jedna z firm, które moim zdaniem nie powinny być w takim trybie prywatyzowane, a przypisywanie sobie przez PKP jakiegokolwiek sukcesu związanego z tą prywatyzacją moim zdaniem jest absurdalne. Potrzeby fiskalne państwa czy też kwestie związane ze spłatą tak zwanego +historycznego zadłużenia+ spółek z grupy PKP nie powinny przysłaniać specyfiki tej firmy, która jest w jakimś stopniu związana z całą ważną dla polskiej gospodarki infrastrukturą kolejową. Sprawa PKP Energetyka to jest przykład zdecydowanie złej prywatyzacji, to jest przykład dominacji fiskalizmu nad racjonalną polityką" - podkreślił ekspert.

"Mam nadzieję, że dzięki tej ustawie zmieni się podejście władz, urzędników czy menedżerów, a na planowanej liście znajdą się firmy, które mają rzeczywiście istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i strategicznych celów polskiej gospodarki. I nie będzie już więcej takich przypadków jak prywatyzacja PKP Energetyka" - podsumował dr Steinhoff. (PAP)

Poselski projekt ustawy o kontroli niektórych inwestycji - przebieg procesu legislacyjnego

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK