| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej jest opodatkowana

Czy wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej jest opodatkowana

Zamierzamy przekształcić spółkę z o.o. w spółkę jawną. Część zysków z lat ubiegłych była przekazywana na kapitał zapasowy i kapitały rezerwowe utworzone w spółce z o.o. Księgowa poinformowała nas, że po zmianie przepisów wartość zysków przekazanych na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej będzie przychodem podatkowym podlegającym opodatkowaniu. Czy tak faktycznie będzie, bo dotychczas zdania w tej kwestii były mocno podzielone?

Tak. Od 1 stycznia 2015 r. znowelizowane ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r. przepisy obu ustaw o po­datkach dochodowych (odpowiednio: art. 24 ust. 5 pkt 8 updof oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 updop) jednoznacznie wskazują, że w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przeka­zanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej, przy czym przychód ten określa się na dzień przekształcenia.

Przed zmianą tych przepisów kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym zysków przekazywanych na inne kapitały niż kapitał zakładowy spółki przekształcanej była odmiennie interpretowana przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne, wywołując liczne kontrowersje. Organy podatkowe uważały bowiem, że pojęcie niepodzielonych zysków obejmuje również te zyski przekształcanej spółki, które w świetle przepi­sów kodeksu spółek handlowych mogły zostać przeznaczone do podziału pomiędzy wspólników takiej spółki, lecz tego podziału między nich nie dokonano, natomiast zyski te zasiliły np. kapitał zapasowy czy też kapitały rezerwowe spółki.

Czy przychód z objęcia udziałów w zamian za aport własności intelektualnej jest opodatkowany

Z kolei sądy administracyjne w większości uznawały, że pojęcie to nie obejmuje zysków spółki, które nie zo­stały podzielone na jej wspólników, lecz zasiliły kapitały lub fundusze takiej spółki. Taki pogląd został wyrażony m.in. w wyroku WSA we Wrocławiu z 18 maja 2012 r. (sygn. akt I SA/Wr 209/12).

Powyższą zmianę przepisów, polegającą na doprecyzowaniu, że w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, przychodem podlegającym opodatkowaniu, określanym na dzień prze­kształcenia, jest każdy niepodzielony zysk przekształcanej spółki, również ten, który został przekazany na kapitały spółki inne niż kapitał zakładowy, uzasadniano koniecznością wyeliminowania istniejących w tej kwestii wątpliwości interpretacyjnych.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Dokonując zatem w 2015 r. przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną będą Państwo zobowiązani określić na dzień przekształcenia przychód w wysokości wartości zysków niepodzielonych (jeśli takie wystąpią) oraz zy­sków przekazanych na inne kapitały niż kapitał zakładowy spółki przekształcanej (czyli spółki z o.o.).

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662
  • art. 1 pkt 6 lit. b) oraz art. 2 pkt 14 lit. b) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »