| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Pokrycie kapitału zakładowego przy przekształcaniu spółki z o.o. w spółkę akcyjną

Pokrycie kapitału zakładowego przy przekształcaniu spółki z o.o. w spółkę akcyjną

Specyfika postępowania polegającego na przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialności w spółkę akcyjną zmusza w pierwszym rzędzie do analizy rozwiązań normatywnych związanych z kwestią dotyczącą substratu spółki jako osoby prawnej, a mianowicie jej kapitału zakładowego. W tej mierze w praktyce może pojawić się szereg wątpliwości związanych z ustanowieniem kapitału zakładowego w odpowiedniej wysokości, jego pokryciem i wkomponowaniem tych kwestii w sformalizowaną i skomplikowaną procedurę przekształcenia, wprowadzającą określone cezury czasowe, których przekroczenie może zniweczyć skuteczne przekształcenie.

Tomasz Kurnicki

asesor sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, doktorant w Katedrze Prawa Prywatnego Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego


Istotne znaczenie w tej mierze ma analiza konieczności podwyższenia wysokości kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością celem osiągnięcia pułapu kapitału niezbędnego do skutecznego dokonania przekształcenia. W tym zakresie problematyczne staje się jak najszybsze dokonanie wszelkich zmian w wysokości kapitału zakładowego wymagane przez przepisy, a także przeprowadzenie tego rodzaju działań w toku jednego - połączonego postępowania, na które składać się będzie podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz przekształcenie tego rodzaju spółki w spółkę akcyjną.

W wielu przypadkach może się okazać, iż procedura przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną będzie podyktowana okolicznościami związanymi z pojawieniem się nowego inwestora. W takim przypadku wszystkim stronom stosunku prawnego zależeć będzie na jak najszybszym jej przekształceniu i - przy pominięciu dodatkowej procedury podwyższenia kapitału zakładowego spółki - scalenie postępowania w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego z postępowaniem kształcenia.

Należy również zauważyć, iż przepisy dotyczące przekształcenia lakonicznie odnoszą się do kwestii wysokości kapitału zakładowego a tym samym zastosowanie znajdą regulacje dotyczące rejestracji spółki kapitałowej, które kładą, obok wysokości kapitału, znaczny nacisk na kwestię związaną z jego pokryciem. Może to mieć istotne znaczenie z punktu widzenia procesu przekształcenia.

Unormowania kreujące zasady przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną zawarte są przede wszystkim w art. 551-570 oraz 577-580 k.s.h.1. Wskazane przepisy, z racji ich niepełności i dosyć znacznego ograniczenia objętych nimi dyspozycji. nie wyczerpują w pełni regulacji znajdujących zastosowanie przy przeprowadzeniu omawianej procedury2. W celu uniknięcia deficytu normatywnego przy dokonywaniu przekształcenia ustawodawca zasadnie w art. 555 k.s.h. umieścił ogólną normę odsyłającą stwierdzającą w dyspozycji, że do przekształcenia spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy działu dotyczącego przekształcania spółek nie stanowią inaczej3.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Spółek

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK