| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Nowe zasady wynagradzania członków organów spółek z udziałem Skarbu Państwa lub samorządu

Nowe zasady wynagradzania członków organów spółek z udziałem Skarbu Państwa lub samorządu

„Nowa ustawa kominowa” jak nazywana jest ustawa z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. (Dz. U. poz. 1202). Wprowadza nowe rozwiązania w zakresie ustalania wynagrodzeń członków zarządów oraz rad nadzorczych spółek, w których akcje lub udziały posiada Skarb Państwa, samorząd, państwowe osoby prawne oraz komunalne osoby prawne. Wyodrębniono do jej zakresu podmiotowego spółki handlowe z obowiązującej „starej ustawy kominowej” (ustawa z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi), która ma zastosowanie nadal do pozostałych podmiotów tam wskazanych.

Nowa ustawa kominowa nie wprowadza automatyzmu co do wprowadzania odpowiednich wynagrodzeń. Dopiero podmioty reprezentujące Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, państwowe osoby prawne oraz komunalne osoby prawne mają wykonywać prawa udziałowe w taki sposób by podejmować działania mające na celu ukształtowanie i stosowanie w spółce zasad wynagradzania członków organu zarządzającego i członków organu nadzorczego określonych ustawą.

Przy czym warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia ile procent udziału w kapitale zakładowym lub akcji posiadają powyższe podmioty, co stanowi zmianę w odniesieniu do poprzednich przepisów „starej ustawy kominowej”, która miała zastosowanie wyłączenie do spółek udział przekraczał 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji. Ukształtowanie wynagrodzeń ma odbywać się w szczególności poprzez doprowadzeniu do głosowania przez walne zgromadzenie lub zgromadzenie wspólników spółki projektów uchwał w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń i oddaniu głosów za ich uchwaleniem lub poprzez odebranie od kandydata na członka organu nadzorczego wskazanego przez podmiot uprawniony do wykonywania praw udziałowych oświadczenia o przyjęciu obowiązku kształtowania w spółce wynagrodzeń członków organu zarządzającego zgodnie z ustawą.

W celu określenia możliwego wynagrodzenia dla członków zarządu bierze się pod uwagę wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, które to należy pomnożyć przez mnożnik ustalany przy uwzględnieniu skali działalności przedsiębiorstwa (biorąc pod uwagę takie czynniki jak wielkość zatrudnienia, obrót oraz sumę aktywów). Dzięki tym obliczeniom ustalany jest zakres, w jakim może kształtować się wynagrodzenie członka zarządu. Natomiast wynagrodzenie członków organu nadzorczego jest kreowane podobnie jak powyżej, z tą różnicą, że mnożnik ustala maksymalne wynagrodzenie.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dla przykładu: spółka, której większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, a w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniała 51 pracowników oraz osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych wyższy niż równowartość w złotych 10 milionów euro – wtedy wynagrodzenie członków organu zarządzającego może wynieść od 12.841,17 zł do 21.401,95 zł, natomiast wynagrodzenie członków organu nadzorczego może wynieść maksymalnie 4.280,39 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK