| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Dodatkowe oświadczenie do KRS dla cudzoziemców zakładających spółki

Dodatkowe oświadczenie do KRS dla cudzoziemców zakładających spółki

Z dniem 1 czerwca bieżącego roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, w wyniku której obcokrajowcy zakładający spółki prawa handlowego lub dokonujący w nich zmian będą zobowiązani składać do sądu rejestrowego dodatkowe oświadczenia. Co będą musiały zawierać takie oświadczenia?

W związku z nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wprowadzoną ustawą z dnia 2 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw rok 2016 poz. 2175 ), został dodany nowy art. 19c. Zgodnie z jego brzmieniem w przypadku rejestracji nowego podmiotu lub zmiany wpisu, która dotyczy zmiany udziałowców lub wspólników konieczne będzie złożenie dodatkowego oświadczenia, obejmującego informację czy wnioskodawca (spółka) jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Kim więc jest cudzoziemiec zgodnie ze wskazanymi wyżej przepisami? Odpowiedzi na to pytanie udziela art. 1 ust. 2 naszej ustawy z 1920 roku, a dokładniej pkt. 4. Zgodnie z nim cudzoziemcem jest osoba prawna i spółka handlowa nie posiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terenie Polski, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby lub spółki będące cudzoziemcami (osoby fizyczne nieposiadające obywatelstwa polskiego, zagraniczne spółki).

O tym czym jest spółka kontrolowana mówi kolejny ustęp:

„W przypadku spółki handlowej za kontrolowaną, w rozumieniu ustawy, uważa się spółkę, w której cudzoziemiec lub cudzoziemcy dysponują bezpośrednio lub pośrednio powyżej 50% głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, także jako zastawnik, użytkownik lub na podstawie porozumień z innymi osobami, albo mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów art. 4 § 1 pkt 4 lit. b lub c, lub e ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych”.

Kiedy już ustalimy, że nasza spółka jest cudzoziemcem, konieczne będzie w tym przypadku zawarcie w oświadczeniu informacji czy spółka jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Gotowe oświadczenie dołączamy do wniosku o wpis lub zmianę do KRS.

Autor: Marta Żminkowska, prawnik, założycielka i partner zarządzający Kancelarii Prawnej StillWell

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zdjęcia

Dodatkowe dokumenty do KRS dla cudzoziemców zakładających spółki /fot. Fotolia
Dodatkowe dokumenty do KRS dla cudzoziemców zakładających spółki /fot. Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK