REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka w Macedonii – szybka rejestracja i korzyści podatkowe

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Spółka w Macedonii – szybka rejestracja i korzyści podatkowe /shutterstock.com
Spółka w Macedonii – szybka rejestracja i korzyści podatkowe /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Wskazuje się, że proces rejestracji spółek w Macedonii jest jednym z najkrótszych procesów w Europie. Natomiast podatek dochodowy zarówno dla firm jak i osób fizycznych (w formie podatku liniowego) kształtuje się na poziomie 10%, z kolei podstawowa stawka podatku VAT wynosi 18%.

Autopromocja

Republika Macedonii – niewielki kraj położony w południowo-wschodniej Europie (Bałkany) w niedługim czasie może dać się poznać nie tylko jako miejsce przyjazne turystom, lecz także jako terytorium doskonałe dla prowadzonego biznesu. Macedoński rynek wciąż pozostaje niezagospodarowany i podatny na nowe inwestycje. Kolejne pozytywne wyniki gospodarcze oraz ekonomiczne sprawiają, że Macedonia staje się coraz widoczniejsza na mapie biznesu Europy. Zagraniczni inwestorzy, którzy chcą ulokować aktywa w tym kraju, mogą skorzystać z szybkiego i łatwego procesu założenia spółki przy spełnieniu określonych warunków. Jakie korzyści wynikają z założenia spółki w Macedonii? Czy polskie firmy powinny zastanowić się nad przeniesieniem biznesu na Bałkany?

Macedonia daje poznać się jako kraj przyjazny napływowi kapitału ludzkiego oraz finansowego. Założenie spółki w Macedonii spowoduje, iż zagraniczni inwestorzy będą posiadać takie same prawa jak obywatele tego kraju. Przedmiotowe równouprawnienie odznaczać się będzie szczególnie w zakresie bezpośredniej możliwości nabywania każdego rodzaju nieruchomości, jak również gruntów budowlanych na terenie Macedonii.

Warto podkreślić, że każdy obywatel kraju członkowskiego Unii Europejskiej może przebywać na terenie Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii (oficjalna nazwa przyjęta i funkcjonująca na arenie międzynarodowej) bez wizy do trzech miesięcy od wjazdu na terytorium tego kraju. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zagraniczni inwestorzy są zobowiązani do wystąpienia i otrzymania odpowiedniej wizy biznesowej. Wymogi formalne oraz cały proces urzędniczy nie jest skomplikowany, a tym bardziej czasochłonny, z uwagi na fakt, iż macedońskie władze są bardzo przychylnie nastawione na napływ nowych podmiotów gospodarczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzenie działalności – od czego zacząć?

Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Macedonii zagraniczni inwestorzy powinni rozpocząć od wybrania nazwy firmy, jak również formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Pewną ciekawostką jest to, że przedsiębiorca chcąc zarejestrować spółkę, powinien przygotować trzy nazwy dla swojej firmy, które przedstawi urzędnikowi przy rejestracji spółki. Po sprawdzeniu dostępność wybierana jest jedna z tych nazw, a następnie procedowane będą kwestie związane z wypełnieniem formularza rejestracyjnego.

Podczas jego wypełniania zakładający spółkę powinien być przygotowany na przedstawienie informacji o strukturze własności i działalności gospodarczej, wskazania danych dotyczących danych odnoszących się do adresów i nazwisk wspólników lub akcjonariuszy, jak również wpłaty kapitału zakładowego, który musi zostać pokryty. Według macedońskiego prawa spółek, kapitał zakładowy może być wpłacony po zawiązaniu spółki lub w ciągu roku po rejestracji.

Zagraniczni inwestorzy chcący ulokować swoje aktywa w Macedonii, mogą na podstawie krajowej ustawie o spółkach handlowych wybrać następujące formy działalności gospodarczej:

  1. osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą (TP),
  2. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (DOO),
  3. jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (DOOEL),
  4. spółka jawna (JTD),
  5. spółka akcyjna (AD),
  6. spółka komandytowa (KD) oraz
  7. spółka komandytowo-akcyjna (KDA).

Niewątpliwą zaletą wybrania którejkolwiek z form prawnej jest fakt, że proces rejestracji spółek w Macedonii jest jednym z najkrótszych procesów w Europie. Z kolei ilość dokumentacji potrzebna do pozytywnego zakończenia czynności formalnych ogranicza się do przedstawienia notarialnie poświadczonego statutu regulującego kwestie wewnętrzne firmy, określonych danych oraz przygotowanych tłumaczeń dokumentów. Zagraniczny inwestor zobowiązany jest również dysponować otrzymanym od banku potwierdzeniem wpłaty kapitału zakładowego.

Opodatkowanie działalności w Macedonii

Sytuacja gospodarcza podobnie jak system podatkowy zostały w Macedonii w ostatnich latach zdecydowanie ustabilizowane. Dla tego kraju najcięższym ekonomicznie okresem był czas kryzysu, który rozpoczął się w Macedonii w 2008 roku, doprowadzając do silnej recesji w 2009 i 2012 roku. Od tamtego okresu gospodarka stale się rozwija. Dzieje się tak w głównej mierze dzięki pozytywnie rosnącemu w siłę sektorom: budowlanym i przemysłowym. Pomimo pewnych problemów gospodarczych, dzięki ostatnim reformom Macedonia wytworzyła jeden z najatrakcyjniejszych systemów podatkowych w Europie.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)


Macedonia określana jest, jako „prymus Bałkanów” stając się dla wielu europejskich państw rajem podatkowym. Zwrócić należy w pierwszej kolejności uwagę, że podatek dochodowy zarówno dla firm jak i osób fizycznych (w formie podatku liniowego), kształtuje się na poziomie 10%. Dla porównania podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce wynosi aż 18% i 32%. Zgodnie z macedońskim modelem opodatkowania, obowiązuje również stawka 0% od zysków zatrzymanych w spółce, co jeszcze bardziej wpływa na atrakcyjność inwestycyjną w tym państwie.

Podstawowa stawka podatku VAT w Macedonii wynosi 18% i co ważne nie zmieniła się od pięciu lat. Niektóre towary objęte są w tym kraju obniżoną stawka VAT w wysokości 5%, a co ciekawe istnieje również stawka 0%. Warto również wskazać, że system podatkowy Macedonii jest „przyjazny” zagranicznym inwestorom w związku z zapewnieniem dziesięcioletniego okresu zwolnienia z podatku dochodowego dla podmiotów aktywnych na obszarach tzw. technologiczno-przemysłowych strefach rozwojowych zajmujących się tylko nowymi technologiami.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Porównać można to z funkcjonującymi w Polsce Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi czy powstającymi coraz częściej Strefami Aktywności Gospodarczej, z tą jednak różnicą, że w Macedonii pomoc inwestorom jest rzeczywiście konkretna oraz odczuwalna. Firmy decydujące się na działalność w obszarze technologiczno-przemysłowych stref rozwojowych zyskują specjalne warunki prowadzenia działalności oraz ulgi podatkowe na przykład w postaci subsydia do 500 000 euro na koszty budowlane oraz możliwość dzierżawy długoterminowej działek na okres do 99 lat. Jeżeli dodamy do tego konkurencyjne płace, niewielkie koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz życia, jak również młode społeczeństwo (coraz to bieglej posługujące się językiem angielskim), Macedonia może stać się w niedługiej przyszłości bardzo dogodnym miejscem do prowadzenia biznesu poza granicami kraju.

Na nowych rynkach warto o wsparcie doświadczonej kancelarii

Atrakcyjność inwestycyjna Macedonii oraz ciągła chłonność jej rynku powoduje, że jest to kraj doskonale sprzyjający lokowaniu aktywów. Z uwagi jednak na małą liczbę polskich firm, które zdecydowały się przenieść tam działalność, Macedonia pozostaje wciąż krajem „egzotycznym” pod względem przeprowadzonych inwestycji. Odnosi się to zarówno do doświadczeń samych firm, jak również ekspertów mogących pomóc przy przeniesieniu działalności do tego kraju. Podejmując niewłaściwe decyzje prawne oraz biznesowe, firmy niejednokrotnie ponoszą dotkliwe konsekwencje swoich czynów, szczególnie na nieodkrytych do tej pory rynkach.

Tylko działania doświadczonych kancelarii gwarantują skuteczną współpracę oraz procedowanie we wszelkich etapach założenia spółki na terytorium Macedonii, co ważne również w zakresie pomocy założenia dla spółki rachunków w największych bankach jak Uni Bank, Ohridska Bank (Societe General) czy Komercijalna Bank. Tylko wyspecjalizowane kancelarie oferują kompleksową pomoc, która wykracza poza tradycyjnie rozumiane doradztwo prawne i w razie potrzeby obejmują przejęcie na siebie ciężaru zarządzania całą sytuacją.

Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA