REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja podatkowa - Anguilla i Hongkong

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Optymalizacja podatkowa - Anguilla i Hongkong /shutterstock.com
Optymalizacja podatkowa - Anguilla i Hongkong /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Niestabilne prawo, wzrastające obciążenia podatkowe, nowe obowiązki wobec fiskusa itd. Przedsiębiorcy w Polsce nie mają łatwego życia. W tym kontekście interesującym rozwiązaniem jest przeniesienie działalności gospodarczej do innego kraju. Przyjazne systemy podatkowe posiada m.in. Anguilla i Hongkong.

Autopromocja

To państwa o bardzo niskich podatkach i rozbudowanych regulacjach prawnych odnośnie do tajemnicy bankowej. Chociaż samo określenie „raj podatkowy” wydaje się nieco mylące, ponieważ w przypadku takich miejsc nie chodzi wyłącznie o kwestie podatkowe. Należy zauważyć, iż niniejsze miejsca oferują przede wszystkim ucieczkę: od ustaw, przepisów i podatków w jurysdykcjach, dając w zamian pełną dyskrecję i spokój. Niestety w Polsce uważane jest to za przestępstwo, które ma na celu ukrycie pieniędzy. Ale czy aby na pewno taki diabeł straszny, jak go malują? Raje podatkowe są krajami o bardziej „zrelaksowanym” systemie podatkowym, umożliwiającym przedsiębiorcom z pozostałych krajów na swobodne inwestowanie ich pieniędzy. Działania te są zgodne z prawem podatkowym tych krajów. Dokonywanie inwestycji przez spółki zarejestrowane w rajach podatkowych lub ochrona dóbr za pośrednictwem spółki holdingowej jest całkowicie legalna, o ile spółki oraz osoby fizyczne płacą podatki zgodnie z wymogami prawa danego kraju.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Nic więc dziwnego, że dla przedsiębiorców raje podatkowe posiadają wiele zalet. Możemy do nich zaliczyć niskie podatki od zysków kapitałowych i odsetek lub dochodów osobistych. Natomiast w przypadku spółek przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić duże kwoty pieniężne na podatkach, jeśli będą wykazywać zyski spółek zależnych, mających siedzibę w krajach o korzystniejszym systemie opodatkowania przedsiębiorstw. Jak widać – nie taki diabeł straszny jak go malują.

Poniżej przedstawiamy najlepsze raje podatkowe dla inwestowania w 2017 roku, biorąc pod uwagę wady i zalety każdego z nich:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Anguilla – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Anguilla jest wyspą położoną na Morzu Karaibskim w archipelagu Wysp Nawietrznych zwanych Małymi Antylami; jest terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Wyspa ta jest znana przede wszystkim z tego, że posiada dużą autonomię wewnętrzną. Posiada swój własny jednoizbowy parlament, tzw. Izbę Zgromadzenia (House of Assembly), w której zasiada 11 osób, w tym 7 wybieranych w wyborach powszechnych.

Anguilla, oprócz tego, że jest piękną wyspą, jest również jurysdykcją offshore, która nie posiada umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub posiada je tylko z niektórymi państwami, wśród których nie ma Polski. Ponadto nie jest ona także stroną umów międzynarodowych o wymianie informacji w sprawach podatkowych i karnoskarbowych, co pozwala na zachowanie całkowitej anonimowości w przypadku wykorzystania instytucji powiernictwa oraz struktur nominalnych.

Zaletą lokalnego ustawodawstwa jest brak jakichkolwiek obowiązków w zakresie ewidencjonowania transakcji, rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. Spółki założone na Anguilli mogą posiadać rachunki bankowe w dowolnym miejscu na świecie, natomiast posiedzenia zarządu mogą odbywać się poza granicami Anguilli przy zastosowaniu środków łączności elektronicznej. Pamiętajmy jednak, że istnieją też pewne ograniczenia związane z wykorzystaniem spółki anguilskiej, które wynikają z prawa państw UE. Możemy do nich zaliczyć konieczność pobrania podatku u źródła w przypadku płatności za usługi zrealizowane przez podmiot, który podlega prawu o charakterze offshore, nie mówiąc o obowiązkach celnych przy prowadzeniu działalności handlowej. Dlatego też zalecane jest stosowanie spółek anguilskich w przypadku struktur holdingowych w ramach grupy kapitałowej.

Do najciekawszych form spółek anguilskich należy Anguilla International Business Company (IBC).


Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

Hongkong jest jedną z najpopularniejszych destynacji wolności gospodarczej na świecie, co zawdzięcza niskim podatkom oraz swobodzie przepływu międzynarodowego kapitału. W Hongkongu nie ma podatku VAT, podatku od dochodów kapitałowych, od dochodu z odsetek, od zysku z zakupów, dywidend, podatku spadkowego.

System podatkowy Hongkongu opiera się na zasadzie terytorialności, co oznacza, że tylko dochód pochodzący ze źródeł zlokalizowanych na terytorium Hongkongu podlega opodatkowaniu. Podatek dochodowy wynosi w tym wypadku 16,5% od dochodu netto. Natomiast dochód pochodzący z działalności prowadzonej poza Hongkongiem może się cieszyć całkowitym zwolnieniem od podatków. Dlatego też dzięki bardzo korzystnym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Hongkong zawarł z Chińską Republiką Ludową, Belgią i Luksemburgiem, spółki zarejestrowane w Hongkongu stanowią doskonały instrument do pośredniczenia w obrocie handlowym między Unią Europejską a Chinami. Mogą służyć również za podmiot holdingowy do inwestycji kapitału europejskiego w Chinach.

Wśród spółek zakładanych w Hongkongu wiodą prym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to spowodowane tym, że do założenia niniejszej spółki wystarczy jeden udziałowiec, jeden członek zarządu, a minimalny kapitał zakładowy to zaledwie 1 HKD. Jeśli jedynym udziałowcem miałaby zostać osoba fizyczna, to rekomendowane jest, aby udziałowców było co najmniej dwóch. Trzeba tylko pamiętać, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które działają w Hongkongu, muszą przygotować roczne zeznanie podatkowe podlegające audytowi, a informacje dotyczące udziałowców i członków zarządu są publicznie dostępne.

Autorzy:

Prawnik Maja Czarzasty-Zybert, mec. Robert Nogacki

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu, w kontrolach podatkowych i celno-skarbowych oraz optymalizacji podatkowej

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA